تجربه تفریحات دلهره آور و هیجان انگیز همیشه می تونه برای ما لحظات خاص و متفاوتی رو بسازه. واسه بعضی از ما که عاشق هیجان و تجربه های جدید هستیم، بعضی از اون ها میتونه خیلی جذاب و لذت بخش باشه، اما حتی تصور بعضی از این سرگرمی ها هم می تونه ما رو به وحشت بندازه و قلبمون توی سینه شروع شروع به تالاپ و تولوپ بکنه. حاضری واسه یه بار هم که شده، این تفریحات عجیب و البته ترسناک رو تجربه کنی؟ امروز میخوایم یه سری از ترسناک ترین تفریحات جهان رو برات معرفی کنیم که میتونه مو رو به تنت سیخ کنه. خبر خوب اینه که یه سری از این تفریحات توی ایران هم وجود دارن و اگه دل و جراتش رو داشته باشی، میتونی توی شهر خودت هم تجربشون کنی.

پس بزن بریم …

15 تا از ترسناک ترین و عجیب ترین تفریحات جهان که مو رو به تنتون سیخ می کنه!

شماره 1: سقوط آزاد (Sky Diving)

تا حالا با خودت فکر کردی پرش از هواپیما در ارتفاع ۴۰۰ متری چه احساسی میتونه داشته باشه؟ جزو اون دسته افرادی هستی که حاضر باشی این تفریح بی نظیر رو تجربه کنی؟ اسکای دایوینگ یکی از ترسناک ترین تفریحات جهان به حساب میاد که شما از بالاترین نقطه مجاز در آسمان به طرف زمین سقوط می کنید و برای چند دقیقه ای هم که شده، می تونین تجربه پرواز در آسمان رو داشته باشین.

زمانی که بچه بودیم، پریدن از ارتفاع های بلند برامون یه تجربه شیرین و البته ترس آور بود. حالا که فرصتش هست، چرا اون رو تجربه نکنیم؟ با قاطعیت . با قاطعیت بهت میگم که مدت زمانی که به سمت زمین طی می کنی، می تونه ناب ترین لحظه زندگیت باشه. یه تجربه خاص و استثنایی، که فقط تعداد محدودی از افراد حاضر اون رو تجربه کنن.

تجربه خطرناک ترین تفریحات جهان : پرش از ارتفاع (اسکای دایوینگ)

خطرناک ترین استخر دنیا

چقدر از تجربه تفریحات آبی لذت می بری؟ شنا همیشه جزو تفریحات محبوب ما بوده و هست، اما تجربه همنشینی با یک هیولای گرسنه زیر آب میتونه یه دیوونگی باشه!

تو قراره توی این بازی با یه کروکودیل غول پیکر آب شور همسفر بشی. هیجان این بازی زمانیه که توی یه قفس مرگ قرار میگیری و به عمق آب میری و این کروکودیل گرسنه با دندون های تیز و برنده اش بهت خوش آمد میگه. توی مدتی که زیر آب هستی، می تونی هیجانات و پرش های باورنکردنی این موجود عجیب و غریب رو ببینی. ضربه هایی که به قفس شیشه ای وارد می کنه، واقعا میتونه قلبت رو توی دهنت بیاره.

هم نشینی با کروکودیل در خطرناک ترین استخر دنیا

حتی تصور اینکه غذای یه کروکودیل گرسنه باشی خیلی میتونه وحشتناک باشه!

اقامت بر روی طناب در ارتفاع

حتی تصور تجربه این کار هم میتونه واسه بعضی از ما غیرممکن باشه. این تفریح یکی از خطرناک ترین تفریحات دنیاست که میشه تجربه کرد. فرض کن یه شب توی ارتقاع 400 متری از سطح زمین روی طناب معلق موندی و باید تا صبح سر کنی. به نظرت میتونی این مدت دووم بیاری؟

توی این تفریح، یه طناب کوهنوردی با طولی معمولا بین 6 تا 100 متر در اتفاع 400 تا 500 متری از سطح زمین قرار گرفته و تو مجبوری یه مدت شب تا صبح رو توی هوا معلق بمونی.

اقامت بر روی طناب در ارتفاع 400 متری زمین!

نمونه ای از این سرگرمی هیجان انگیز در کوه monte ایتالیا قرار داره.

شنا در استخر شیطان

از اسم این سرگرمی معلومه که واسه تجربه اون باید شجاعت خیلی خیلی زیادی داشته باشی. آبشار ویکتوریا  روی رودخونه زامبزی در جنوب آفریقا قرار داره و بین صخره های بالای آبشار یه استخر طبیعی شکل گرفته  که معروف به استخر شیطانه. توی این تفریح، شما باید بالای لبه پرتگاه قرار بگیرین و مستقیم به داخل این استخر شیرجه بزنید. پرش به داخل این استخر دل و جرات زیادی میخواد، اما تصور این که بعد از پرش به سمت پایین آبشار سقوط کنی، میتونه فکر این کار رو کاملا از سرت بیرون کنه. اما صبر کن! لبه آبشار تخته صخره ای قرار گرفته که مانع از مانع از سقوط به پایین آبشار میشه.

شنا در استخر شیطان هیجان انگیزترین تفریحات دنیا

پرش به داخل استخر شیطان میتونه تجربه تکرارنشدنی واسه هر کسی باشه، اما آیا حاضری از دایره امن خودت خارج شی و خطرات احتمالی اون رو به جون بخری؟

کوهنوردی در کوه هوآشان

یکی دیگه از خطرناک ترین هیجانات دنیا، کوهنوردی در کوه هوآشان چین هست. سالانه افراد زیادی جون خودشون رو توی این راه از دست میدن و به همین علت توی لیست ما قرار گرفته. مسیری که برای این کوهنوردی در نظر گرفته شده، مسیر بسیار پر پیچ و خمیه. توی بعضی از قسمت ها، باید از روی الوارهای چوبی بدون محافظی که لبه پرتگاه به صخره وصل شده عبور کنی. در واقع وحشتناک ترین بخش ماجرا هم همین جاست!

ترسناک ترین سرگرمی جهان کوه نوردی در کوه هوآشان

اما با وجود این همه خطر، چرا باز هم یک سری حاضر میشن تا این کار رو انجام بدن؟

جوابش اینجاست که انتهای مسیر یه مسیر فوق العاده زیبا از طبیعت و معبد تائوسیت در ارتفاعات قرار گرفته که که افراد زیادی حاضرن این مسیر خطرناک رو طی کنن تا به این محل زیبا برسن. علاوه بر این، بعضی از ما حاضریم تا واسه تجربه دلهره و هیجان بیشتر، یک سری کارهایی انجام بدیم که همه حاضر به انجام اون ها نیستن!

پرش آزاد (Base Jumping)

بیس جامپینگ، پرش از ارتفاع بدون طنابه. این پرش مثل پرش از هواپیما در ارتفاعات زیاد نیست، بلکه در ارتفاعات کمتر انجام میشه و یکی از پرحادثه ترین انواع پرش از ارتفاعه. این کار به دو صورت انجام میشه:

پرش به همراه وینگ سوئیت که یک لباس مخصوصه. در هنگام پرش با وینگ سوئیت بایدبه ارتفاع و مکانی که پرش انجام میشه، خیلی دقت کرد.

پرش با چتر که در ارتفاع کمتری نسبت به چتربازی انجام میشه و نسبت به اون، فوق العاده خطرناک تره.

اما این تفریح از اونجایی خطرناکه که زمان پرش، ممکنه شما با چیزهایی که در مسیرتون قرار میگیره برخورد کنید که حتی ممکنه باعث از دست دادن جونتون بشه. مثل برخورد با صخره ها، ساختمان ها، درختان یا …

اوج هیجان و لذت با بیس جامپینگ

تماشای کوسه از نزدیک

حاضری از نزدیک با یه کوسه چشم تو چشم بشی؟ به نظر من که حتی فکر کردن بهش هم میتونه ترسناک باشه. اما واقعا توی دنیا تفریحاتی واسه کسایی که دوست دارن کوسه ها رو از نزدیک ببینن طراحی شده. این تفریح طوریه که افراد درون قفس های امنی قرار می گیرن و به عمق آب فرستاده میشن تا کوسه ها رو از نزدیک ببینن.

به دو صورت میشه کوسه ها رو جذب کرد. یکی از راه دادن خوراک گوشتی به اون هاست و روش دیگه به کمک لرزش صوتیه؛ که البته اولی میتونه واسه انسان خطرناک تر باشه، چون باعث میشه کوسه‌ها تهاجمی تر بشن.

زیپ لاین (Zip Line)

زیپ لاین یکی دیگه از تفریحات هیجان انگیز و صد البته در دسترس برای ماست که پیشنهاد می کنیم واسه یه بار هم که شده، تجربه کنین. توی این سرگرمی دلهره آور، شما به یک طناب متصل میشید و مسافتی رو به صورت معلق در هوا طی می کنین. در طول مسیر ارتفاع متفاوته و از جایی با ارتفاع بلند تو یه مسیر شیب دار به سمت پایین حرکت می کنید. طول مسیر معمولا بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ متره. سرعت حرکت شما هم وابسته به شیب مسیره. هرچی ارتفاع بیشتر باشه، شیب تندتر میشه و سرعت حرکت شما هم بیشتر میشه. زیپ لاین ترسناک ترین تفریحات دنیاست، بلکه یکی از پرطرفدارترین ترین ها هم محسوب میشه.

زیپ لاین یکی از بهترین سرگرمی هایی که می توانید تجربه کنید

این تفریح هیجان انگیز رو میتونید توی مجموعه های مختلفی مثل پیست توچال، برج میلاد، دریاچه چیتگر و در شهرهای دیگه ایران تجربه کنید.

پل شیشه ای

یکی از نفس گیرترین تفریحات مردم چین پل شیشه ایی پارک ملیه. ارتفاع این پل اون قدر زیاده که راه رفتن روی اون دل و جرات زیادی میخواد. به خاطر شیشه ایی بودن پل راه رفتن روی اون خیلی وحشتناکه. حس اینکه هر لحظه ممکنه زیر پاهات خالی بشه، مانع راه رفتنت روی پل میشه. دوست داری با قدم های آهسته راه بری تا مبادا برات اتفاقی بیفته.

البته توی اردبیل هم یک پل شیشه ای به نام هیر وجود داره که سالانه توریست های زیادی رو به سمت خودش جذب می کنه.

پل شیشه ای هیر اردبیل

آسمان نوردی در کوه نیمبوس

کوه نیمبوس در رشته کوه پورسل در کانادا قرار گرفته. بین دو رشته کوه پل چوبی معلقی قرار داره که عبور از اون خیلی سخته. کوهنوردهای کمی حاضرند از این پل رد بشن. از یه طرف، وحشت از ارتفاع پل و از طرف دیگه، لغزنده بودن الوار به خاطر سرمای زیاد مانع از این میشه که بخوای این کار رو انجام بدی.

ترن هوایی (Roller Coaster)

از زمانی که بچه بودیم و به شهر بازی می رفتیم، ترن هوایی همیشه یکی از بازی های ترسناک برامون حساب میشد. ترس از ارتفاع و سرعت و حرکت های موزون این ماشین باعث میشد تا نهایت هیجان رو تجربه کنیم. این روزها، این روزها، دیگه تقریبا توی اکثر شهربازی های دنیا میشه این تفریح باحال رو تجربه کرد. توی ایران هم بزرگ ترین ترن هوای توی شهر تبریزه که تو مجموعه بی نظیر ایل گولی قرار داره. با این که نکات ایمنی توی این بازی کاملا رعایت میشه، اما باز هم نمیشه از قراردادنش توی لیست ما چشم پوشی کرد.

چتر بازی در ارتفاع

ترس از ارتفاع واسه خیلی از ماها باعث میشه که لذت تجربه خیلی از سرگرمی های خفن رو از دست بدیم. اما چرا نباید واسه یه بار هم که شده به این ترسمون غلبه کنیم تا طعم شیرین پرش از هواپیما و چتربازی رو بچشیم؟

اولین کسی که در ایران پرش از هواپیما رو تجربه کرد، آقای محمد علی لوایی بود. ایشون دوره های مختلف رو تو کشور فرانسه گذروند و پس از ایشون، مجددا گروهی 7 نفره به فرانسه اعزام شد تا چتربازی رو حرفه ای آموزش ببینه. آموزش چتربازی در ایران، برای نخستین بار توسط این تیم در سال 1333 شروع شد.

چتربازی انواع مختلفی داره که هر کدوم هیجانات مختلفی رو به همراه داره، نظیر چتربازی اتوماتیک، غیر اتوماتیک، پاراگلایدر، پاراموتور و … که اگه به هر کدومش علاقه داشته باشید، می تونید توی دوره های مرتبطش شرکت کنید و یه چترباز حرفه ای بشید.

تجربه چتربازی در ارتفاعات (پاراشوتینگ)

به نظرت میشه این سرگرمی رو جزو ترسناک ترین تفریحات جهان حساب کرد؟

چادر زدن لبه صخره (Portaledge Camping)

خیلی از ما زمانی که بچه بودیم، بالای درخت چادر میزدیم وکلی هیجان زده می شدیم، اما این روزها میبینیم که کوه نوردها روی صخره ها چادر می زنند. خیلی وحشتناکه در ارتفاع چند هزار متری رو هوا معلق باشی، اما خیلی ها حاضرند هزینه های زیادی بکنن تا بتونن فقط برای یک بار هم که شده اون رو تجربه کنند.

معمولا کوه نوردان و صخره نوردان حرفه ای بیشتر حاضرن تا هیجان معلق موندن بین زمین و هوا رو از یک شب تا صبح تجربه کنن، اما واسه این کار، نیاز نیست خیلی هم حرفه ای باشی!

پورتلیج کمپینگ وحشتناک ترین تفریحات دنیا

بانجی جامپینگ (Bungee jumping)

با قاطعیت بهت میگم که هر کس حاضر بشه واسه یه بار بانجی جامپینگ رو تجربه کنه، تجربه تفریحات ترسناک دیگه واسش خنده آور میشه! این تفریح اون هیجانه. زمانی که لبه پرتگاه قرار گرفتی و به طرف پایین نگاه میکنی، هر چقدر هم که نترس باشی یهو ته دلت خالی میشه. این تفریح خیلی به صرفه است و معمولا طرفداران زیادی بین ما ایرانی ها داره. تو سراسر کشورمون هم خیلی از مجموعه ها این تفریح رو ارائه میدن.

چرا باید بانجی جامپینگ را تجربه کنیم؟

موج سواری (Surfing)

موج سواری علاوه بر این که یه تفریحه،  ورزش هم به حساب میاد.  مسابقات موج سواری زیادی تو دنیا برگزار میشه. کشور استرالیا قدیمی ترین کشوریه که تو این زمینه فعالیت می کنه. تو کشور خودمون هم این ورزش تو سواحل دریای خزر طرفدارای زیادی داره. حواستون باشه که اگه تجربه و آمادگی بدنی خوبی نداشته باشین، این تجربه میتونه براتون خیلی خیلی خطرناک باشه!

سخن پایانی

همه ما عاشق هیجان و تجربه های جدید هستیم، اما هر کسی به اندازه شجاعت و حس ماجراجویی خودش از تفریحات مختلف استقبال میکنه. بعضی از ما واسه ارضای حس درونی خودمون حاضریم دست به انجام کارها و تجربه هایی بزنیم که عجیب ترین و ترسناک ترین تفریحات جهان شناخته میشن. اما از بین ما، فقط بعضی ها حاضر میشن به این حس ترس غلبه کنن و لذتی تکرارنشدنی از جنس آدرنالین رو به خودشون هدیه بدن. حاضری واسه یه بار خودت رو در معرض این تجربه ها قرار بدی؟