شاید تماشای زامبی های آخرالزمانی در فیلم‌ها و سریال‌های پرطرفداری از قبیل Last of Us، The Walking Dead و World War Z  که به‌دنبال شخصیت اصلی فیلم می‌دوند و قصد دارند با گاز گرفتن قهرمان داستان را هم تبدیل به زامبی کنند جذاب و هیجان‌انگیز باشد. بیایید فرض کنید که قهرمان داستان خود شما باشید و دفعه‌ی بعد که زنگ در به صدا درآمد یک زامبی پشت در باشد، آن‌وقت چه؟ آیا همچنان هیجان‌انگیز است یا رنگ وحشت به‌خود می‌گیرد؟ تصور دنیایی که زامبی‌ها تبدیل به واقعیت شده‌اند شما را نمی‌ترساند؟ بدون‌شک تجربه‌ی نگران‌کننده‌ای خواهد بود. در شرایط واقعی، قهرمانان قصه‌ی آن فیلم‌های پرمخاطب (مثل سریال مردگان متحرک) نیز نمی‌توانند با یک حرکت سریع از موقعیت نجات پیدا کنند، مگر با خوش‌شانسی غیرقابل توصیف.

در ادامه‌ی این مقاله می‌خواهیم شما را بیشتر با آخرالزمان زامبی ها آشنا کنیم تا ذهن‌تان برای رستاخیز زامبی ها آمادگی لازم را داشته باشد. بهتر است که در خانه را حتما قفل کنید چون بعید است که زامبی ها برای ورود به خانه، زنگ در را بزنند و از شما اجازه بگیرند؛ هرچه باشد این موجود دوست‌داشتنی قصد جان‌تان را دارد!

رستاخیز زامبی ها

فهرست مطالب:

  • زامبی چیست؟
  • زامبی های آخرالزمانی
  • حمله بیولوژیکی، احتمالی که نمی‌توان رد کرد!
  • آمادگی برای مقابله با جهان تحت سیطره‌ی زامبی های آخرالزمانی
  • اتاق فرار با حضور زامبی
  • نتیجه‌گیری

زامبی چیست؟

زامبی‌ (Zombie) برای دهه‌ها موضوع محبوب داستانی بوده‌، اما در سال‌های اخیر، ایده ارتش زامبی ها از قلمرو تخیل به قلمرو واقعیت منتقل شده است. مفهوم زامبی ریشه در  وودوی هائیتی و اعتقاد به قدرت بوکور دارد، جادوگری که می‌تواند مرده‌ها را برای انجام خواسته‌هایشان زنده کند. با گذشت زمان، مفهوم زامبی تکامل یافته و انواع مختلفی از موجودات را شامل می‌شود که از طریق ابزارهای مختلف مانند ویروس یا تشعشع دوباره زنده می‌شوند. بسیاری از مردم به زامبی‌ها به‌عنوان راهی برای کشف عواقب بالقوه بلایای طبیعی، بیماری‌های همه‌گیر و سایر تهدیدات جهانی علاقه‌مند شده‎‌اند. در برخی موارد، مردم حتی با ذخیره کردن وسایل و یادگیری مهارت‌های بقا، خود را برای رستاخیز زامبی ها یا همان آخرالزمان زامبی ها آماده کرده‌اند.

 ممکن است ایده زامبی‌ها به‌عنوان یک تهدید واقعی، دور از ذهن به‌نظر برسد، اما برخی از رویدادهای دنیای واقعی وجود دارند که به تغییر در این تفکر کمک کرده‌اند. به‌عنوان مثال، شیوع ویروس‌هایی مانند کرونا نگرانی‌هایی را در مورد پتانسیل همه‌گیری و نیاز به کسب آمادگی برای پخش گسترده بیماری ایجاد کرده است. ظهور فرهنگ زامبی نیز در این مورد تاثیرگذار بوده است. فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های ویدیویی با حضور زامبی‌ها به طور فزاینده‌ای محبوب شده‌اند و بسیاری از مردم را جذب ایده زامبی های آخرالزمانی کرده‌اند. قابل‌ذکر است علی‌رغم این واقعیت که زامبی‌ها یک خلقت تخیلی هستند، مفهوم زامبی‌ها به استعاره‌ای قدرتمند برای طیف وسیعی از مسائل اجتماعی تا مصرف‌گرایی تبدیل شده است.

حمله بیولوژیکی زامبی ها

زامبی های آخرالزمانی

آخرالزمان یا Apocalypse به‌معنای نابودی و فناپذیری دنیا و پایان دوران حیات برای انسان‌هاست. این مفهوم در فرهنگ عامیانه، به یک تصور از هرج و مرج، بحران، تباهی و بُروز چندین ماجرای ترسناک و مهیج که باعث نابودی و دگرگونی جهان می‌شود، اشاره دارد. یکی از موضوعاتی که با مفهوم آخرالزمان گره خورده، رستاخیز زامبی ها هستند. زامبی های آخرالزمانی نسبت به زامبی‌هایی که در فیلم‌ها و سریال‌های قدیمی به تصویر کشیده شده‌اند، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. برای مثال، زامبی های آخرالزمانی معمولا بسیار سریع‌تر و قدرتمندتر از زامبی‌های قدیمی‌اند و قادر به حرکت و پرش بلند هستند.

زامبی های آخرالزمانی دارای رفتارهای پیچیده‌تری هستند و توانایی‌های شنا، شکار و تعقیب را دارند. به‌طور کلی، آخرالزمان زامبی ها به‌دلیل داشتن ویژگی‌های خاص و پیشرفته، برای افراد بسیار ترسناک و مهیب‌تر به‌نظر می‌رسند. وجود زامبی ها در پایان دنیا یک احتمال وحشتناک است که می‌تواند با انتشار یک مخاطره زیستی مرگبار آغاز شود. در چنین سناریویی، افراد آلوده، به زامبی های آخرالزمانی تبدیل شده و باعث وحشت گسترده، ویرانی و تلفات جانی می‌شوند. مهار زامبی ها در آخر الزمان دشوار است و ویروس، به‌طور بالقوه می‌تواند به‌سرعت گسترش یابد و دنیایی را بسازد که در آن مردگان متحرک آزادانه پرسه می‌زنند. پیامدهای اجتماعی و اقتصادی چنین رویدادی فاجعه‌بار خواهد بود و منجر به فروپاشی جامعه و از دست‌دادن جان افراد بی‌شماری می‌شود.

زامبی های آخرالزمانی

حمله‌ بیولوژیکی، احتمالی که نمی‌توان رد کرد!

پیش‌تر داستان‌ آخرالزمان زامبی ها به‌عنوان سرگرمی و تفریحی برای علاقه‌مندان به ژانر ترسناک ساخته شده‌ بود که به‌مرورزمان رنگ واقعیت به‌خود گرفت. این سوال همیشه در ذهن باقی می‌ماند که آیا می‌توان در صورت حمله بیولوژیکی زامبی در زندگی واقعی، از آن، جان سالم به‌در بُرد؟ برای مثال اگر همین حمله‌ها‌ی اخیر با گازهای شیمیایی به مدارس دخترانه، موجب پخش یک آلودگی فراگیر شبیه به سناریوهای سریال‌های آخرالزمانی هالیوودی با موضوع زامبی می‌شد، عکس‌العمل ما چه بود؟ هنوز با گذشت بیش از چند سال از شروع پاندمی کرونا، نسبت به منشا ویروس کووید19 و واکسن‌های مقابله با آن بحث‌های زیادی وجود دارد. به‌عقیده‌ی عده‌ای از مردم و کارشناسان، در موضوع کروناویروس ما با یک حمله‌ بیولوژیکی مواجه بوده‌ایم. باید توجه داشت که داستان‌های زامبی به‌عنوان سرگرمی ساخته شده‌اند و در دنیای واقعی، شیوع یک بیماری ویروسی مانند زامبی‌شدن تا حد زیادی غیرممکن است. هرچندکه تجربه‌ی شیوع پاندمی کرونا در سرتاسر دنیا باعث می‌شود احتمال شیوع هرنوع ویروسی حتی از نوع زامبی شدن را نتوانیم رد کنیم.

آمادگی برای مقابله با جهان تحت سیطره‌ی زامبی های آخرالزمانی

ایده سناریوی رستاخیز زامبی ها ممکن است شبیه طرح یک فیلم هالیوودی به‌نظر برسد، اما تهدید تروریسم بیولوژیکی بسیار واقعی است. زنده‌ماندن در چنین سناریویی کار دشواری خواهد بود زیرا کشتن افراد آلوده به‌نظر سخت نمی‌رسد. در جهانی که توسط زامبی‌ها تسخیر شده، شرایط شدیدا ترسناکی وجود دارد که می‌تواند تاثیر زیادی بر روان و توانایی افراد در تصمیم‌گیری منطقی داشته باشد. فردی که در محیطی تحت‌سلطه‌ی زامبی‌ها قرار دارد، قطعا احساس ترس، اضطراب و پریشانی می‌کند و درنتیجه قادر به تصمیم‌گیری منطقی نیست. این تاثیر روانی می‌تواند باعث تخریب توانایی افراد در تصمیم‌گیری و همچنین افزایش خطرات و احتمال ناکامی در مواجهه با زامبی‌ها شود. برای آمادگی در آخرالزمان زامبی ها، ضروری است که افراد در مواجهه با تهدیداتی مانند زامبی‌ها، توانایی‌های زیر را تمرین کنند:

  • سکوت: اولین نکته برای این‌که یک زامبی نتواند شما را پیدا کند، سکوت است.
  • حفظ تمرکز: سعی کنید با چند نفس عمیق بر ترس و استرس خود مسلط شوید تا تصمیمات بهتری بگیرید.
  • فرار: درگیری فیزیکی با یک زامبی ایده‌ی منطقی‌ای به‌نظر نمی‌رسد. اما بهترین راه‌حل چیست؟ فرار! پس تا جایی‌که ممکن است، از دست آن فرار کنید. برای تقویت مهارت فرار کردن از دست زامبی‌ها، اتاق‌های فرار با تم زامبی را به‌شما پیشنهاد می‌کنیم.
آخرالزمان زامبی ها

اتاق فرار با حضور زامبی

در سال‌های اخیر، زامبی‌ها به‌عنوان یک تم محبوب برای اتاق‌های فرار (Escape rooms) نیز مطرح شده‌اند. اتاق‌ فرار زامبی برای بازیکن‌ها یک تجربه‌ی هیجان‌انگیز و منحصربه‌فرد است که بتوانند با ترکیب عناصر ترس، استراتژی و همکاری با یکدیگر فرار از دست زامبی‌ها را تجربه کنند. یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های اتاق‌ فرار با تم زامبی، عامل ترس است. انتظار روبه‌رو ‌شدن با یک زامبی در هر لحظه، لایه‌ای از اضطراب و هیجان را به بازی اضافه می‌کند. بازیکنان باید از ذهن خود استفاده کنند و با کمک‌گرفتن از قوه تفکر و البته تعامل با هم‌تیمی‌هایشان، از دست زامبی‌ها جان سالم به‌در ببرند. احساس شکار شدن توسط زامبی‌ها هیجان‌انگیز است و می‌تواند برای کسانی که عاشق ترس و ماجراجویی هستند، شیرین باشد.

بازی در این اسکیپ‌روم‌ها می‌تواند تمرین خوبی برای افراد در مواجهه با ارتش زامبی ها باشد و توانایی آن‌ها را در این زمینه به چالش بکشد. شما می‌توانید برای لمس دنیای ترسناک آخرالزمان زامبی ها با بازی اتاق فرار با تم زامبی، از سایت اسکیپ زوم (EscapeZoom) که بزرگ‌ترین مرجع معرفی و رزرو اتاق فرار در ایران بوده، اقدام نمایید.

اگر عاشق دیدن زامبی در اتاق فرار هستید، سری به لینک زیر بزنید:

اتاق فرار سبک زامبی
ارتش زامبی ها

نتیجه‌گیری

در حالی که ایده آخرالزمان زامبی ها ممکن است مفهومی دور از ذهن به‌نظر برسد و به‌عنوان یک رخداد تخیلی محسوب شود ولی درواقع به چیزی بسیار پیچیده‌ و تفکربرانگیز تبدیل شده است. این روزها تهدید ترور بیولوژیکی و احتمال انتشار یک ویروس کشنده یا عاملی مشابه ‌آن در بین مردم را نمی‌توان نادیده گرفت. چه طرفدار فرهنگ زامبی باشید و چه نباشید، واضح است که تغییر ماهیت زامبی‌ها از یک مفهوم خیالی به مفهومی امکان‌پذیر، تاثیر قابل‌توجهی بر جامعه و درک ما از دنیای اطراف‌مان دارد. مقابله با زامبی‌ ها در آخر الزمان پیش‌شرط‌هایی دارد که باید از قبل به آن فکر کرد و برای فرار از تبعات آن هوشمندانه رفتار کرد.