هممون دوست داریم که بعضی وقت ها واسه تنوع و رها شدن از خستگی های روزمره، یه تفریح شاد و هیجان انگیز رو تجربه کنیم. به همین خاطر، اسکیپ روم یکی از اولین گزینه هاییه که به نظرمون میاد. اما بعضی وقت ها به هر دلیلی نمی تونیم تیممون رو تکمیل کنیم و نهایتا یکی از دوستان یا اعضای خونواده‌مون هست که میتونه همراهمون بیاد. حالا باید چی کار کنیم؟ اسکیپ روم کنسله یا اتاق های فرار دو نفره ای هم هستن که میتونن همون تجربه حس هیجان و آدرنالین خالص رو برامون ایجاد کنن؟؟؟

با من همراه باش …

اتاق فرار چیه؟ دو نفره بازی کنیم یا گروهی؟

اتاق‌ فرار سرگرمی هیجان انگیز، متفاوت و چه بسا اعتیاد آوره که تا مدت‌ها تأثیر زیادی روی حال و هوامون داره و به شدت لذت بخشه! اتاق فرار مجموعه‌ای از اتاق‌‌های قفل شده‌ پر از معماهای هیجان‌انگیز و پازل‌های جذاب هستن که قراره حدود یه ساعت شما رو سرگرم کنن و شما واسه خروج از اتاق ها چاره ای جز حل اون ها ندارین. اتفاقا جذابیت این تفریح هم توی این هست که شما فرصت محدودی دارین و حتی میتونین رکوردشکنی کنین!

اینو هم بخون:

دلهره، هیجان و امید را در اتاق فرار تجربه کنید!

ممکنه شما بتونین حتی به تنهایی یه اتاق فرار رو به آخر برسونین؛ اما خب، تنهایی چه لطفی داره؟ این بازی زمانی هیجان انگیز و باحال میشه که با یه جمعی از دوستان، خونواده یا توی یه روز تعطیل با همکاراتون انجام بدین. اتاق فرار یه فعالیت تیمی و گروهیه و مسلمه که چقدر تعدادتون بیشتر باشه، لذت بازی و کار گروهی بیشتر میشه و صد البته جمع کردن ایده‌ها و حل معماها هم با سرعت بیشتری انجام میشه! با این حال، یه زمان هایی هست که خیلی دوست دارین برین اتاق فرار و به زحمت یکی از دوستاتون رو میتونین راضی کنین. اما اصلا میشه دو نفره رفت اسکیپ روم؟

خبر خوب اینه که مجموعه ها و بازی های زیادی هستن که شما می تونین دو نفره تجربه کنین و همون حس لذت و شادی براتون میتونه القا بشه ….

اتاق فرار (Escape Room) چیست و چرا باید تجربه کنیم؟

ویژگی‌ها و گزینه‌های اتاق فرار دو نفره چیه؟

معمولاً اسکیپ روم دو نفره همه ویژگی اسکیپ روم‌های طراحی شده برای گروه‌های بزرگتر رو داره! به همون میزان هیجان و آدرنالین و همون‌قدر پر از پازل و معما! اما مسلما یه سری تفاوت هایی هم بینشون هست که بد نیست در نظر بگیریم و بهشون توجه داشته باشیم. در ادامه بهتون میگیم که برای انتخاب یه اتاق فرار دو نفره خوب بایستی چه ویژگی هایی رو مد نظر قرار بدین.

1- سطح دشواری معماها

ببینید، توی اتاق های فرار مختلف شما با معماها و سناریوهای مختلفی روبه‌رو میشین که سطح سختی هر کدوم با دیگری متفاوته. گرچه معمولا اتاق های فرار دو نفره، معماهای آسون تری دارن و شما کمتر مجبور میشین که برای حل یه معما، چندین دقیقه وقت بذارین. اما در کل، انتخاب یه اتاق فرار با معماهای آسون تر، به خصوص زمانی که تجربه های اولتون رو انجام میدین، میتونه انتخاب مناسب تری باشه. فکر نکنم لذت ببرین که توی تجربه اولتون سر یه معما کلی گیر کنین و حتی نتونین بازی رو تموم کنین.

اگه دوست داشتی اینو هم بخون:

13 راز طلایی که برای حل معماهای اتاق فرار باید بلد باشید!

2- انتخاب ژانر بازی

خب، همون طور که میدونین، ژانرهای مختلفی واسه اتاق فرار وجود دارن و دست شما واسه انتخاب ژانر و سبک بازی خیلی خیلی بازه! زمانی که می خواین دو نفره اسکیپ روم برین، تصمیم گیری خیلی راحته و سریع تر میتونین بازی که مطابق با انتظارات شما هست رو پیدا کنین، پس از این فرصت استفاده کنین و بازی رو انتخاب کنین که واقعا دوست داشته باشید.

3- برقراری ارتباط با هم

یکی از مزیت های اسکیپ روم های دو نفره، ارتباط گرفتن خیلی راحت اعضای تیم با هم دیگه است. مسلما میدونین که ارتباط و هماهنگی با یه نفر، خیلی راحت تر از یه گروه چند نفره است. توی اتاق فرار، مهم ترین عاملی که باعث موفقیت تیم شما میشه، تعامل و ارتباط موثر اعضای گروهه، نه تعداد شرکت کننده های بازی! پازل‌ها توی اتاق فرار به هم مرتبط هستن و شاید پاسخ به یک معما بتونه به حل معمای دیگه کمک کنه. بدون ارتباط بین بازیکن‌ها، حل کردن این پازل‌ها خیلی سخت‌تر میشه!

صد البته که بازی کردن به صورت تیمی و گروهی در اتاق‌های فرار سرگرم کننده و جذابه، اما برقراری ارتباط بین این همه هیاهو خیلی سخته! گروه پنج تا هفت نفری رو تصور کنین که هر کدوم کارهای جداگانه‌ای انجام میدن و سر و صدا می‌کنن. اونا ممکنه فکر کنن که در حال ارائه اطلاعات هستن و دارن کمک می‌کنن، اما بدون ارتباط خوب با بقیه هیچ کس نمی تونه بقیه را درک کنه و متوجه منظورشون بشه. به خاطر همین، یه تیم دو نفره هماهنگ، خیلی بهتر از یه گروه بزرگ ناهماهنگه!

4- داشتن تمرکز بهتر

یکی دیگه از مزایای دو نفره بودن یا زوج بودن اینه که میتونین تمرکز بیشتری روی سناریو و معماهای بازی داشته باشین و به همین خاطر، خیلی بیشتر بهتون خوش می گذره. مشکل گروه های بزرگ اینه که گاهی اوقات ممکنه که بعضی وقت ها ممکنه یک یا دو نفر کل کارهای تیمو دست بگیرن و بخوان که بقیه رو کنترل کنن. این مشکلات گاها توی بازی های اتاق فرار پیش میاد که البته اگه توی بازی های دو نفره، همگی مجبورن درگیر بازی باشن و از بازی لذت ببرن.

5- وجود فضای بیشتر

حرف از اتاق شد؟ این یه مزیت دیگه‌ست برای دو نفر و نه یک تیم شلوغ. بعضی از اتاق های فرار معمولا چندان جادار نیستن. گاهی توی بعضی اتاق های کوچیک این قدر تیم ها شلوغ هستن که فضایی واسه حرکت باقی نمی مونه! چه برسه به چالش و حل معما ! به خاطر همین، توی بعضی از اتاق ها هر چی گروه خلوت تر، بهتر و روون تر!

اسکیپ روم های دو نفره چه فوایدی دارند؟

اما اسکیپ روم های دو نفره چه معایبی دارن؟

اما با وجود همه این مزیت ها، تیم های بزرگتر یه سری مزیت هایی نسبت به تیم های دو نفره دارن. مثلا هر چه تیم بزرگ تر باشه، نظرات و ایده های بیشتری می تونه مطرح بشه. بالاخره می دونیم که همیشه چند تا فکر بهتر از یه فکر کار می کنه!

این مشکل وقتی خودش رو بیشتر نشون میده که معماهای بازی سخت باشن و هیچ کدوم از دو نفر ایده ای واسه حل معماها به ذهنشون نرسه! زمان هم به سرعت داره سپری میشه و ترس و اضطراب زیادی به هر دو نفر اعضای گروه غالب شده. مطمئن باشید که توی این شرایط تا فردا صبح هم که بشینید، نمی تونید معماها رو حل کنید!

ممکنه خوشت بیاد:

لذت حل معما را در فضایی به دور از ترس و وحشت تجربه کنید!

حرف آخر

همون طور که دیدیم، شرکت در اتاق فرار دو نفره خیلی لذت بخشه و خیلی به ارتباط گرفتن دو نفر کمک می‌کنه. چه بسا می تونه عملکرد دو نفر توی اتاق فرار بهتر از یه تیم شلوغ باشه و حتی خیلی بیشتر هم بهتون خوش بگذره.

آخر این مطلب، فهرستی از اسکیپ روم های دو نفره رو تهیه کردیم تا اگه خواستین امتحان کنین، راحت تر بتونید اون ها رو پیدا و مقایسه کنید:

اتاق فرارژانرمکان
ITترسناکتهران
شکنجهترسناک، دلهره آور، هیجانیتبریز
نجات شهراکشن، جنایی، دلهره آورتهران
گروگانترسناک، اکشن، دلهره آورتهران
نبرد نرماندیاکشن، تاریخی، هیجانیمشهد