معرفی سریال مترجم ، فیلمی با سبک اتاق فرار

مترجم، اثر ایرانی برای عاشقان اتاق فرار

مقدمه

یکی از جالب‌ترین و محبوب‌ترین سریال‌هایی که تا به‌حال در شبکه نمایش خانگی پخش شده، سریال مترجم است. تم این سریال معمایی بوده و داستان کلی فیلم در بستری رازگونه‌ پیش می‌رود. از ویژگی خاص فیلم مترجم می‌توان به استفاده از ماهیت اتاق فرار (Escape Room) در مسیر داستان اشاره کرد که با توجه به اساس معمایی داستان، استفاده‌ی هوشمندانه‌ای است. با توجه به تازگی راه‌اندازی اسکیپ روم در ایران، تا قبل از مترجم کسی از این موضوع در سناریوی فیلمش استفاده نکرده بود و این سریال توانست در این زمینه طلایه‌دار باشد. در ادامه‌ی مقاله قصد داریم شما را با موضوع کلی این سریال و جذابیت‌های آن آشنا کنیم.

 اگر برای دیدن این سریال مردد هستید و یا کنجکاو شده‌اید بدانید که داستان قسمت‌های مختلف سریال مترجم چطور پیش می‌رود، با ما همراه باشید.

سریال مترجم - غزاله

معرفی کلی سریال مترجم

نقش اصلی این سریال، دختر جوانی به‌نام غزاله است؛ او به‌دنبال حل معمای مرگ برادرش مرتضی می‌گردد. غزاله که کار ترجمه انجام می‌دهد، سر پُرشوری دارد؛ او از آن دخترهایی است که ماجراجویی‌های مکررشان باعث کلافگی اطرافیان می‌شود. اگر بخواهیم با یک عبارت دیگر، غزاله را تعریف کنیم باید بگوییم مادرش معتقد است که او باید پسر می‌شد نه دختر، از بس که برای رسیدن به‌خواسته‌اش بی‌مهابانه رفتار می‌کند.

 

احتمالا علاقه‌مند باشید:

بازیگران و عوامل فیلم مترجم

کارگردان این سریال بهرام توکلی بوده و بار تهیه‌کنندگی آن را سعید ملکان به‌دوش کشیده است. ازجمله بازیگران سریال مترجم صابر ابر، پانته‌آ پناهی ها، مهتاب ثروتی، مهرانه مهین ترابی، مجتبی پیرزاده، مارال بنی آدم، سولماز غنی، محمدرضا مالکی، شیدا خلیق، پادینا کیانی، شیرین اسماعیلی، سینا شفیعی، میلاد یزدانی و پردیس منوچهری هستند.

رویارویی غزاله با اتاق فرار

آشنایی با شخصیت‌های اصلی سریال مترجم

غزاله: غزاله (نقش محوری سریال) یک مترجم جوان است. او که به‌تازگی در یک سانحه برادرش را از دست داده، در طول داستان تلاش می‌کند معمای مرگ او را حل کند. مهتاب ثروتی به‌بهترین شکل توانسته از پس این نقش بربیاید و آن را برای بیننده باورپذیر کند.

مرتضی: مرتضی (برادر غزاله) کسی است که با مرگش سوال‌های زیادی را در ذهن افراد خانواده و دوستانش ایجاد کرده است؛ سوال‌هایی که غزاله دربه‌در دنبال جواب‌هایش می‌گردد. او یکی از مترجمان معروف و با‌سابقه بوده که به‌واسطه‌ی نوشته‌ها و ترجمه‌هایش هواداران زیادی پیدا کرده است. مرتضی در کنار نوشتن، وظیفه‌ی وکالت و مشاوره‌ی حقوقی یک کارخانه‌ی تهیه آرد به نام «میزبان» هم برعهده داشته است. او در یک تصادف ساختگی، چند ماه پس از ورشکستگی کارخانه کشته می‌شود.

ناهید: اسم همسر مرتضی در سریال مترجم، ناهید است. مرگ مرتضی برای ناهید سوالِ بی‌جوابی است، او برای پُر کردن جای خالی جواب این پرسش، از هیچ کمکی به غزاله دریغ نمی‌کند. بازیگر نقش ناهید، پانته‌آ پناهی‌ها است؛ بازی فوق‌العاده و بی‌نقص او، کارگردان را مجاب کرده که بهترین انتخاب را برای این نقش داشته است.

پریسا: روانشناس سریال مترجم، پریسا است؛ او هم در کارخانه‌ی آرد میزبان کار می‌کرد. پریسا، خواهر غزاله و مرتضی بوده که بعد از مرگ برادرش استعفا می‌دهد. نقش پریسا را در این سریال مارال بنی‌آدم ایفا می‌کند.

داوود: داوود داماد خانواده است، شوهر پریسا. او کارگردان تئاتر است و از همان ابتدا مرتضی (برادر زنش) را خیلی دوست داشت و به نوشته‌های او علاقه‌ی زیادی پیدا می‌کند. مجتبی پیرزاده یک‌بار دیگر توانست مهارتش در بازیگری را با ایفای این نقش به‌رخ همگان بکشد.

مهندس: او یکی از سهام‌داران اصلی کارخانه است. مهندس به موضوع مرگ مرتضی ارتباط دارد اما این ارتباط یک معما است، معمایی که غزاله باید هرجور‌شده آن را حل کند. نقش مهندس را در سریال مترجم صابر ابر ایفا می‌کند.

سریالی برای دوست داران اتاق فرار
صابر ابر در نقش مهندس

فرشته: فرشته صاحب یک دارالترجمه است که به‌کمک برادرش (مهرداد) آن‌جا را اداره می‌کند. سولماز غنی در این سریال، به‌خوبی توانسته از پس ایفای نقش خود برآید.

مهرداد: مهرداد که برادر فرشته است، کار ترجمه‌ی مدارک مهندس را انجام می‌دهد. مهرداد (با بازی سینا شفیعی) درواقع وظیفه‌ی ترجمه‌های غیرقانونی مهندس را برعهده دارد. 

فرزانه: او در گذشته مسئول روابط عمومی کارخانه‌ی میزبان بوده اما بعد از ورشکستگی شرکت، به‌عنوان مدیرعامل انتخاب می‌شود. ظاهرا فرزانه سعی دارد که شرکت را دوباره سرپا کند.

مژگان: او در ظاهر یکی از کارکنان دارالترجمه مهرداد و فرشته است ولی در کنار آن به جاسوسی برای فرزانه و مهندس مشغول است. شیوا خلیق، نقش مژگان در این سریال را برعهده گرفته است.

حامد: کارگران کارخانه‌ی آرد میزبان، یک سرکارگر هم می‌خواهند؛ اسم سرکارگر سریال مترجم، حامد است که در واقع همکار مرتضی به‌حساب می‌آمد.

فیلمی برای علاقمندان اتاق فرار

لیست بهترین اسکیپ روم‌های ایران همراه با اطلاعات کامل با یک کلیک:

خلاصه قسمت‌های اول تا سوم سریال ایرانی مترجم (خطر اسپویل!)

در آغاز سریال ایرانی مترجم ، غزاله از افراد ناشناس، پیامک‌های مشکوکی دریافت می‌کند. در این پیامک‌ها به او اعلام می‌شود که مرگ برادرش یک قتل برنامه‌ریزی‌شده بوده و این موضوع را به فردی به نام مهندس ربط می‌دهند. غزاله برای آن که بفهمد آیا مهندس در مرگ برادرش نقش داشته یا نه، نقشه‌ای می‌کشد. او قبلا در دارالترجمه‌ی فرشته و مهرداد کار می‌کرده، به‌همین‌دلیل می‌داند که مدارک مهندس در آن‌جا ترجمه می‌شوند. غزاله اطمینان دارد که یک نسخه از تمام مدارک مهندس در لپ‌تاپ فرشته وجود دارد، پس راهی جز دزدیدن لپ‌تاپ برای غزاله باقی نمی‌ماند. با این اتفاق کارکنان مهندس به سراغ او می‌روند؛ غزاله می‌خواهد که مستقیما با مهندس دیدار کند برای همین به ساختمان نیمه‌کاره‌ای می‌رود که مهندس در آن‌جا حضور دارد.

شرط عجیب برای استخدام!

غزاله از مهندس می‌خواهد که او را به‌عنوان مترجم مدارک خود استخدام کند ولی مهندس شرط استخدامش را انجام یک مصاحبه سخت و البته متفاوت تعیین می‌کند. غزاله با ترس و اضطراب بسیار می‌پذیرد که در این مصاحبه شرکت کند. در این قسمت از سریال، ناهید (عروس خانواده و همسر مرتضی) به غزاله اطلاعات زیادی درباره‌ی کارخانه تولید آرد میزبان که مرتضی وکیل آن بود، می‌دهد. او به غزاله می‌گوید که مرگ مرتضی می‌تواند کار مدیران و یا حتی کارگران شرکت باشد. یکی از افرادی که ناهید به او خیلی مشکوک است حامد کریمی (سرکارگر کارخانه) است. در این گیرودار فرزانه مدیرعامل جدید کارخانه می‌شود و شروع به تبلیغات گسترده برای شرکت می‌کند؛ مژگان هم به‌طبع در خبرچینی برای او تلاشش را دوچندان می‌کند.

سریال مترجم صابر ابر

معماهای اتاق فرار سریال مترجم

قسمت سوم این سریال با مصاحبه‌ی عجیب غزاله به‌منظور کار برای مهندس آغاز می‌شود. در این مصاحبه او باید از سه اتاق فرار متفاوت، در مدت یک ساعت بیرون بیاید تا استخدام شود. طراحی اتاق فرارهای خاص و جذاب در این قسمت و گنجاندن‌شان در داستان سریال (طوری‌که در ذوق بیننده نزند) کار هوشمندانه‌ای بود که فقط از بهرام توکلی برمی‌آمد.

در اتاق فرار اول که شبیه به یک زندان متروک است، دستان غزاله به یک تخت بسته می‌شود و او باید در آن معمای ازدواج ناهید با برادرش، مرتضی را حل کند. در همین اتاق او با یک سم قوی مسموم می‌شود.

 اتاق دوم شبیه به لوکیشن جشن‌تولد طراحی شده است. در این اتاق غزاله با معمای تولد هفت‌ سالگی‌اش و حرف‌های عجیب و غریب خواهرش، پریسا مواجه می‌شود.

معمای اتاق فرار سوم سریال مترجم بسیار جذاب و البته کمی متفاوت است. معمای اصلی این اتاق که شبیه به تاریک‌خانه (یک اتاق تاریک برای ظهور عکس) طراحی شده، مربوط به مادر غزاله می‌شود. در نهایت او می‌تواند این اتاق فرار که مهم‌ترین و سخت‌ترین مرحله نسبت به دو اتاق قبلی بوده را هم با موفقیت به‌پایان برساند.

معمای جشن تولد در سریال مترجم
اتاق فرار دوم در سریال مترجم

خلاصه قسمت‌های چهارم تا ششم سریال مترجم

بعد از پایان این مراحل غزاله به محل زندگی ناهید می‌رود. ناهید به او می‌گوید که باید به حل معمای قتل مرتضی ادامه دهد و در این راه ناهید و داوود (داماد خانواده و شوهر پریسا) به او کمک می‌کنند. در یکی از اتاق‌ها، ناهید فردی از گروه حامد را زندانی کرده تا بلکه بتواند از او سرنخ‌هایی به‌دست بیاورد. با حرف‌های این مرد پای نگار، یکی از کارکنان کافه‌ای که پاتوق اصلی غزاله است، به داستان باز می‌شود. نگار برای نجات مرد دستگیر‌شده به محل زندگی ناهید می‌رود و دست و پاهای غزاله، ناهید و داوود را می‌بندد و به حامد اطلاع می‌دهد که به آن‌جا برود.

حالا وقت آن است که سر دوربین را به‌طرف مهندس قصه‌مان بچرخانیم، مهندس برای دیدن پریسا به مطب او می‌رود. مهندس می‌داند که پریسا با دستکاری خاطرات کارگران کارخانه، حافظه‌ی آن‌ها را پاک و افکار دیگری را در مغزشان جایگزین کرده است. این کار پریسا عوارض جانبی زیادی داشته، بعضی از کارگران بعد از این آزمایش دست به اعمال وحشتناکی مثل خودسوزی زده‌اند. او پریسا را تهدید می‌کند و از آن می‌خواهد که با وی همکاری کند. درهمین‌حین همسر یکی از مدیران کشته‌شده‌ی شرکت، قصد دارد که مدارکی از سرطان‌زا ‌بودن آردهای تولید‌شده در کارخانه را پخش کند. اوضاع کمی پیچیده می‌شود، مژگان برای بهبود وضع‌موجود به مهندس و فرزانه پیشنهاد می‌دهد که شایعه زنده‌بودن مرتضی را سرزبان‌ها بیندازند. این شایعه می‌تواند توجه‌ها را به خود جلب کند و خبر سرطان‌زا بودن آردها را تاحدزیادی کم‌رنگ کند. در این‌جا قسمت ششم سریال ایرانی مترجم به پایان می‌رسد.

 

 

معمای اتاق فرار سوم در سریال مترجم

خلاصه قسمت هفتم تا نهم سریال مترجم

در قسمت هفتم «سریال مترجم» حامد، داستان آشنایی ناهید و مرتضی را برای غزاله تعریف می‌کند. او می‌گوید که ناهید با دوز و کلک و با کمک داوود با مرتضی که در واقع وکیلش بوده ازدواج می‌کند. مرتضی هم برای آن که ناهید از کارهای پریسا خبر داشته، به اجبار با او ازدواج می‌کند. البته حامد حقایق عجیب دیگری را هم آشکار می‌کند. او می‌گوید: ناهید و مهندس با هم توافق می‌کنند که ناهید، غزاله را برای استخدام به ساختمان مهندس بفرستد. در عوض مهندس هم اطلاعات مفیدی از گروه حامد به او می‌دهد.

فاش کردن رازهای ناهید و داوود توسط حامد

حامد به سراغ داوود هم می‌رود. داوود بعد از شکنجه‌شدن کنترل خود را از دست داده و اعتراف می‌کند که با فرزانه و دیگر مقامات کارخانه در ارتباط است. سپس می‌گوید که در روزهای قبل از مرگ مرتضی، فردی به نام سارا که رابط او و کارخانه بوده، با داوود تماس می‌گیرد. سارا از داوود می‌خواهد که مرتضی را به یک آدرس بفرستد. در نهایت هم مرتضی در مسیر برگشت از آن‌جا کشته می‌شود.

در کارخانه، فرزانه و مهندس با همکاری مژگان تصمیم می‌گیرند که در وهله‌ی اول اعلام کنند، مرتضی زنده است. ولی بعد از چند ساعت خبر دوم را مبنی بر آن که قاتل مرتضی را پیدا کرده‌اند، منتشر کنند. مژگان می‌گوید انتشار این اخبار باعث می‌شود که توجه کمتری به کارخانه جلب شود.

در همین حین سارا که هم‌بازی داوود در تئاتر است، با مهرداد تماس گرفته و از او می‌خواهد که غزاله را به دارالترجمه ببرد.

در قسمت دهم ورق برمی‌گردد!

مهندس برای گرفتن مدارکی که جرایم کارخانه را نشان می‌داد، به دارالترجمه فرشته می‌رود. فرزانه هم با حامد و ناهید تماس می‌گیرد و آن‌ها را به کارخانه دعوت می‌کند. افراد حامد هم برای صحبت با سارا، داوود را به سالن تئاتر می‌برند.

مهندس در دارالترجمه غزاله را می‌بیند. غزاله به مهندس می‌گوید که آن‌ها عضو گروهی هستند که به‌دنبال حل معمای قتل مرتضی است و با تماس‌های کوتاهی به همه‌ی آن‌ها می‌گوید که چه کاری انجام دهند. سپس از مهندس می‌خواهد که به یک صدای ضبط‌شده گوش دهد. این صدا به مهندس می‌گوید که اگر تا فردا قاتل مرتضی را معرفی نکند، خواهرش را می‌کشند. او که بسیار عصبانی شده، به سمت مهرداد حمله می‌کند. در همین زمان چند مرد وارد دارالترجمه می‌شوند و مهندس را می‌بندند.

در کارخانه، زمانی که فرزانه مشغول به مذاکره با ناهید بود، گروهی از کارگران به ساختمان حمله می‌کنند. سپس مژگان به فرزانه می‌گوید که عضو یک گروه برای پیدا کردن قاتل مرتضی است. آنجا مشخص می‌شود که فرزانه به‌دلیل مشکلات شخصی از مرتضی متنفر بود. سپس اعتراف می‌کند که در نقشه‌ی قتل او دست داشته است.

در سالن تئاتر، افراد گروه حامد، برای اعتراف گرفتن از داوود، سالن را به آتش می‌کشند. در این‌جا مشخص می‌شود که داوود خودش با سارا تماس گرفته و از او خواسته که یک قرار ملاقات را با مرتضی هماهنگ کند. در واقع داوود از طرف کارخانه مامور شده بود و نقش اصلی در قتل مرتضی را داشت. از طرف دیگر افراد گروه با پریسا تماس می‌گیرند. آن‌ها همه کارهایش را به او یادآوری می‌کنند و جلوی چشمان مادرش از او اعتراف می‌گیرند. سپس از پریسا می‌خواهند که به آدرس خاصی برود. حالا همه افرادی که در ماجرای قتل مرتضی نقش داشتند، به دست افراد گروه افتاده بودند.

اعتراف گرفتن ناهید از فرزانه

خلاصه قسمت یازدهم تا سیزدهم سریال مترجم

با شروع این قسمت از سریال مترجم قبل از آن‌که افراد گروه بخواهند در مورد مجازات این چهار نفر تصمیم بگیرند، غزاله می‌گوید که باید با مادرش صحبت کند. مادرش به او می گوید که اگر مرتضی زنده بود، احتمالا این چهار نفر را می‌بخشید. اما بقیه افراد گروه، به‌خصوص ناهید با بخشش این چهار نفر مخالف هستند. هر کدام از اعضا، نظرات خود را برای چگونگی مجازات دارند. ولی در نهایت غزاله افراد گروه را مجبور می‌کند، تا این چهار نفر را ببخشند و آن‌ها را رها کنند.

با این وجود ناهید به سراغ مهندس می‌رود تا با اسلحه او را بکشد. مهندس از او می‌خواهد که مقداری مواد مخدر برایش بیاورد تا با دستان خودش خودکشی کند. ناهید هم این کار را انجام می‌دهد. بعد از این‌که مهندس بیهوش شد، ناهید از آن‌جا می‌رود.

غزاله، مهندس را در حالت بیهوشی پیدا می‌کند. او را به درمانگاه برده و از مرگ نجات می‌دهد. سپس غزاله و همه‌ی افراد گروه و حتی داوود و فرزانه، در کافه‌ای که در قسمت اول سریال دیده بودیم جمع می‌شوند تا تصمیم مناسبی بگیرند. همه‌ی اعضا قبول می‌کنند که پریسا را به‌دلیل بارداریش ببخشند.

از طرف دیگر فرزانه می‌گوید که اگر تا صبح صبر کنند، او تعداد زیادی از کارگران را به کارخانه برمی‌گرداند و حتی ضرر و زیان‌ها را جبران می‌کند. حامد و افراد گروه‌اش از این صحبت استقبال می‌کنند. اما مهندس به آن‌ها می‌گوید که فرزانه نمی‌تواند کارخانه را دوباره راه بیاندازد. با این حرف‌ها غزاله ناگهان متوجه می‌شود که مهندس بی‌گناه است.

تصمیم‌گیری برای مجازات قاتلان مرتضی

صابر ابر  و حل معمای سریال مترجم

غزاله به بقیه‌ی اعضای گروه می‌گوید؛ نامه‌هایی که مهندس برای مرتضی می‌نوشت را، خوانده است. او می‌داند که مهندس علاقه‌ی زیادی به برادرش داشته پس نمی‌توانسته مرتضی را بکشد.

مهندس هم اعتراف می‌کند که عاشق و مرید مرتضی بوده. او به‌دلیل همین علاقه بعد از قتل مرتضی، برای افرادی که به مرتضی علاقه داشتند، اس‌ام‌اس‌هایی می‌فرستد که این ماجرا را پیگیری کنند. او این بازی را شروع کرده بود تا غزاله و مریدان دیگر مرتضی، قاتلانش را بشناسند. علاوه بر این‌ها مهندس اعلام می‌کند که فهمیده بود قاتل اصلی مرتضی «دکتر حسامی» بوده. پس برای آن‌که انتقام مرتضی را از حسامی بگیرد، او را می‌کشد. در نهایت هم می‌گوید که همه جرم‌هایی که روسای کارخانه انجام داده‌اند را لو داده و همه‌ی آن‌ها ازجمله فرزانه به‌زودی برکنار می‌شوند. در این صورت شاید افراد جدیدی که برای راه‌اندازی مجدد کارخانه می‌آیند، حقوق کارگران را به آن‌ها برگردانند. در نهایت مهندس می‌میرد.

در آخر سریال ایرانی مترجم هم می‌بینیم که فرزند پریسا و داوود به دنیا آمده. مادر مرتضی، غزاله، پریسا، داوود و ناهید دورهم جمع شده‌اند و خوشحال از به‌ دنیا آمدن این کودک هستند.

به دنیا آمدن فرزند پریسا و داوود

جمع بندی

ازآن‌جایی که همیشه ژانر معمایی علاقمندان زیادی دارد، فیلم مترجم توانسته توجه‌ طیف وسیعی از مخاطبان را به خود جلب نماید. به‌طورکلی سریال‌های معمایی ذهن بیننده را درگیر می‌کنند و برای همین جاذبه‌ی خاصی برای آن‌ها دارند. اگر شما هم مثل غزاله، از حل معما لذت می‌برید و این کار برایتان جذابیت و هیجان غیرقابل وصفی دارد، می‌توانید این هیجان و لذت را با حضور در اتاق‌فرارهای سبک معمایی تجربه کنید. شما می‌توانید از طریق وبسایت اسکیپ زوم (EscapeZoom) که مرجع معرفی و رزرو اتاق فرار در سرتاسر کشور بوده، با انواع اتاق فرار آشنا شده و هرکدام را که دوست داشتید را برای بازی انتخاب نمایید. اگر شما هم ازجمله طرفداران این سبک از فیلم و سریال‌ها هستید، توصیه می‌کنیم حتما سریال مترجم را تماشا کنید.

نویسنده
 
یه معمار که نویسندگی رو دوست داره!
به این مقاله امتیاز دهید

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 4.9 / 5. تعداد: 7

اولین نفری باشید که رای میدهید.


در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

2 نظر

  1. جدا که سریال فوق العاده خوبی بود، این نشون میده که فرهنگ اتاق فرار تو ایران داره جا میافته

    3
    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. در صورت ثبت نشانی ایمیل به اشتباه ، نظر شما نمایش داده نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *