تیم سازی در کسب و کار با رفتن به اسکیپ روم

تیم سازی برای کسب و کار با اسکیپ روم!

مقدمه

دوست داری یه تیم منسجم واسه کسب و کارت داشته باشی؟ می‌خوای همبستگی و روحیه کار تیمی رو بین اعضای تیمت تقویت کنی؟ احتمالا تا به حال خیلی چیزها در مورد مهارت‌های مدیریت و تیم‌سازی در کسب و کار شنیده یا خونده باشی، اما امروز می‌خوام یه روش ساده اما متفاوت و عالی بهت پیشنهاد بدم که می‌تونی اعضای گروهت رو محک بزنی، روحیه کار گروهی رو بین اعضای تیمت تقویت کنی و تیم خفن خودت رو بسازی. برو اسکیپ روم!

اما چرا می‌گیم که اتاق فرار، یه روش عالی برای تیم سازیه؟

می‌تونی نقاط قوت و ضعف تیمت رو شناسایی کنی

به عنوان مدیر یا رهبر یه گروه، یکی از مهم ترین قابلیت‌هایی که باید داشته باشی، شناسایی نقاط قوت و ضعف گروهته. قطعا دوست نداری که زمان مواجهه با یه مشکل تو پروژه‌ای، تازه بفهمی که اعضای گروهت اصلا نمی‌تونن ارتباط درستی با هم داشته باشن، یه سری توی پیشرفت اهداف گروه هیچ مشارکتی ندارن یا اصلا بعضی‌ها خجالت می‌کشن ایده‌های خودشونو بیان کنن!!

رفتن به اتاق فرار، این قابلیت رو میده که بتونی نقاط قوت و ضعف اعضای تیمت رو توی یه محیط سرگرم کننده و ایمن شناسایی کنی، می تونی شکاف‌های موجود توی تیمت رو کشف کنی و با برطرف کردنشون، یه تیم سازی حرفه‌ای برای کسب و کار یا سازمانت داشته باشی.

واقعیت اینه که ما به روش‌های مختلفی یاد می گیریم. بعضی هامون با دیدن، بعضی ها با شنیدن و بعضی‌ها به صورت عملی باید چیزی رو تجربه کنن. اسکیپ روم سراسر چالش‌ها و معماهای متفاوت و جذابه که به شما کمک می‌کنه نسبت به مهارت‌های خودتون شناخت بیشتری پیدا کنید.

شناسایی نقاط قوت و ضعف تیم

اسکیپ روم سرگرم کننده است!

فرقی نمی‌کنه که تیم شما هنری باشه یا صنعتی… اگه اعضای گروه خاطرات خوبی از هم داشته باشن، خیلی بهتر می‌تونن کنار هم کار کنن. هر چه که ما خاطرات جالب‌تر و با نشاط‌تری با یک تیم بسازیم، بیشتر دوست داریم که عضو اون تیم باقی بمونیم.


مثلا توی یک اتاق فرار ترسناک ، بین اون همه اتفاقات دلهره‌آور و جیغ و معما و هزار جور چالش دیگه، تیم شما یه تجربه غنی، هیجان انگیز و منحصر به فرد رو تجربه می‌کنه که تا مدت‌ها تو یادتون می‌مونه و کیف می‌کنین!

یاد می‌گیری چطوری با هم ببرید و با هم ببازید!

طی فرایند تیم‌سازی در کسب و کار ، یاد می‌گیرید که موفقیت شرکت یا سازمان، موفقیتی واسه همه است و شکست سازمان به معنی ناکامی و اشتباه تک تک اعضای گروهه.

توی اتاق فرار هم چه برنده باشید و چه بازنده، کارها رو در کنار هم با هم‌فکری همدیگه انجام می‌دید. پس توی برد یا باخت با هم سهیم هستید. این موضوع می‌تونه درس ارزشمندی برای تیم‌ها باشه.

اتاق فرار جای خوبیه برای این که هر فرد احساس کنه که توی یه ماموریت بزرگ‌تر تیم مشارکت داره و کاری که انجام می‌ده، توی نتیجه کلی تاثیرگذاره. مثلا توی یه اتاق فرار ترسناک، همگی با هم فرار می‌کنید و جون سالم به در می‌برید یا این که هیچ کس فرار نمی‌کنه و همگی طعمه زامبی‌ها می‌شن!

موفقیت در اسکیپ روم

فرصتی فراهم میشه تا همدیگه رو بهتر بشناسید

افلاطون یه جمله معروف داره که میگه:

برای شناخت یک فرد، یک ساعت بازی بسیار بهتر از یک سال گفت و گو و مباحثه است.

بهترین راه برای شناخت ظرفیت‌ها و جنبه‌های مختلف شخصیتی افراد گروه اینه که اون‌ها رو توی محیط‌ها و موقعیت‌های مختلف ببینین.

ملاقات روزانه با افراد توی محیط‌های اداری، به شما کمک می‌کنه تا صرفا رفتار رسمی اون‌ها رو بشناسین. اما رفتن به اسکیپ روم، شما این امکان رو میده تا از حاشیه امن و دایره آسایش محیط کار خودتون خارج بشید؛ یعنی به اعضای گروه این اجازه رو میده تا در برابر چالش‌های غیر منتظره واکنش نشون بدن. مطمئنا وقتی از اتاق خارج بشین، دید جدیدی نسبت به اعضای گروهتون پیدا می‌کنین.

با رفتن اتاق فرار، تیم سازی حرفه ای برای کسب و کار خودت بکن!

می‌تونی روحیه و انگیزه تیمت رو افزایش بدی

اتاق‌های فرار جادویی هستن که می‌تونن انگیزه و حس موفقیت رو به طرز عجیبی بین اعضای گروه تقویت کنن. ابتدای هر بازی و در هر کدوم از مراحل بازی، تیم شما هدف مشخصی داره که باید واسه رسیدن به اون تلاش کنه. این هدف ممکنه پیدا کردن یک کد عددی یا حرفی یا پیدا کردن الگویی بین چند شیء بی‌ربط باشه.

این هدف و زمان محدود، به اعضای تیم کمک می‌کنه تا به صورت جمعی روی یه هدف واحد متمرکز بشن و همدیگه رو برای همکاری تشویق کنن. زمانی که یکی از اعضای تیم میتونه یک چالش سخت رو حل کنه، بازخورد بقیه اعضای گروه می‌تونه خیلی شگفت انگیز باشه. قدردانی و تحسینی که در نتیجه گذشتن از چالش ها به اعضای تیم می‌رسه، برای همه خیلی ارزشمنده و احساس خوبی به همه میده.

غلبه بر چالش‌های دشوار توی قالب تیم، یکی از بهترین احساساتیه که هر کسی میتونه داشته باشه. این موضوع باعث میشه که روابط بین افراد داخل و خارج از گروه بیش از پیش بهتر بشه و افراد حس کنن عضوی از یه گروه رویایی و ایده‌آل هستن.

افزایش روحیه و انگیزه با رفتن به اسکیپ روم

جایی که می‌تونی تمام ایده‌ها و نظرات رو بشنوی

ارتباط گروهی توی اتاق فرار خیلی مهمه. مثلا ممکنه توی یکی از مراحل بازی شما برای این که بتونید اعداد یه رمز 4 رقمی رو پیدا کنید، لازم باشه رو یه معمای جداگونه کار کنین. می‌بینیم که برای هر کس وظیفه‌ای تعریف شده و کسی نمی تونه از زیر بار مسئولیت شونه خالی کنه. علاوه بر این، هر چالش فضایی مهیا می کنه که همگی می تونن نظرات و ایده هاشون رو بیان کنن.

همگی می‌دونیم که همیشه بلندترین صداها بهترین ایده‌ها رو ندارن. توی بازی اتاق فرار مهم نیست که چه کسی بلندترین صدا رو داره، بلکه مهم اینه چه کسی حرف درست رو میزنه! معماهای بازی طوری طراحی می‌شن که همیشه کسایی که ایده‌های عالی دارن، به بهترین وجه می‌تونن اون‌ها رو حل کنن و این به اعضای گروه کمک می‌کنه تا به دنبال بهترین راهکار برای حل معماها و خروج از اتاق‌ها باشن.

همکاری و هم فکری در اتاق فرار

خلاقیت و توانایی‌های تیمت به شدت بالا میره

توی بازی اتاق فرار، از اول تا آخر بازی شما با چالش های زیادی روبه‌رو می‌شید. چالش‌هایی که اعضا رو تشویق می‌کنه در مورد مشکلات خلاقانه و خارج از چارچوب فکر کنن. زمان هم عاملیه که با اضافه کردن فشار مضاعف، باعث تقویت این روند خلاقانه میشه. شما به جای این که مضطرب یا دچار استرس بشید، فقط و فقط باید روی راهی برای حل معماها فکر کنید و سعی کنین بهترین ایده رو پیدا کنید.

اینو هم بخون:

اما معجزه اصلی اینجاست که شما توی اسکیپ روم قراره توی قالب یه تیم خلاقانه فکر کنید. وقتی در کنار هم، تیکه‌های گمشده پازل رو پیدا می‌کنین و از چالش‌ها می‌گذرین، تمرینی عالی برای مواجهه با موانع در خارج از بازی مثل چالش‌های شغلی می‌تونه باشه.

این موضوع واسه مدیران هم می‌تونه مفید باشه، چرا که تصمیم‌گیری سریع و کارآمد، یکی از مفیدترین ویژگی‌های یه رهبره. ما جهت تیم‌سازی برای محیط کار خودمون به افرادی اعتماد می‌کنیم که اعتماد به نفس دارن و گاها به سرعت و با اطلاعاتی محدود، تصمیمات دشواری می‌گیرن.

اتاق فرار به جای شبیه سازی، یک سناریو واقع بینانه برای این تصمیمات فراهم می‌کنه. این‌جا مدیران تصمیماتی می‌گیرن که روی تمامی اعضای تیم تاثیرگذاره.

مدیریت وظیفه و زمان رو یاد می‌گیرید

همه ما توی محل کارمون ملزم به انجام وظایف خاصی توی یک زمان مشخصی هستیم. بعضی اوقات حتی مجبور میشیم وظایفمون رو به کارهای کوچک‌تر و قابل مدیریت تقسیم کنیم. کارهایی که انجامشون به صورت جداگونه راحت‌تر به نظر می‌رسه.

اغلب معماها توی اسکیپ روم طوری طراحی شدن که وظایف رو تقسیم می‌کنن، یعنی طوری طراحی شدن که چالش برانگیزن، اما قابل حل هم هستن.

علاوه بر این، محدودیت زمانی توی اتاق فرار عامل مهمیه که شما باید در این زمان محدود، کارهای زیادی انجام بدین. انجام کارهای زیاد در مدت زمان کوتاه، به شما کمک می‌کنه بتونید زمان رو بهتر مدیریت کنید. همه این عوامل در کنار هم، به شما کمک می‌کنه وظایف رو به اعضای گروه واگذار کنین تا به عنوان یه تیم، بتونید کارآمدتر در کنار هم کار کنید.

اسکیپ روم فرصتیه تا افراد مستعد تیمت رو شناسایی کنی

در زمان تیم سازی در کسب و کار ، ممکنه شما نیاز به یه سری افراد داشته باشین به شما توی هدایت یک تیم یا یه زیرمجموعه کمک کنن. اما چطور می‌خواید این فرد مناسب رو تشخیص بدید؟ اولین راهی که احتمالا به ذهن شما برسه، مصاحبه‌هاست. اما ما اتاق فرار رو به عنوان یه راهی معرفی می‌کنیم تا افراد با استعداد ذاتی رهبری رو شناسایی کنید.

زمانی که اعضای تیمت توی یه محیطی با فشار بالا و مدت زمانی محدود قرار می‌گیرن، فرصتی فراهم میشه تا افرادی که توانایی رهبری و هدایت تیم رو دارن، خودشون رو نشون بدن. این افراد می تونن وظایف رو به درستی تقسیم و از ایجاد هرج و مرج جلوگیری کنن یا با جمع‌بندی کلی ایده‌های دور از هم، به نتیجه‌گیری مناسبی برسن.

تیم سازی حرفه ای برای محیط کار با Escape Room

حرف آخر

توی این مقاله دیدیم که بازی اتاق فرار با ایجاد خاطرات مثبت و افزایش روحیه کار تیمی، میتونه جهت تیم سازی در محیط کسب و کار و تقویت پیوند اعضای یک گروه خیلی کمک کنه. مطمئن باشین که پس از تجربه چند بازی، تک تک اعضای تیمتون به همدیگه و تفاوت‌هایی که بینشون وجود داره، احترام می‌ذارن، یاد می‌گیرن چطوری واسه اهداف و انتظارات مشترکی که دارن، کنار هم تلاش کنن و مکمل همدیگه باشن.

نویسنده
 
سال‌های کودکی‌ام به تماشا کردن آدم‌ها و تغییرِ واقعیتِ اطراف در ذهنم گذشت. کاری که به نظرم اگر یک بار لذتش را در بچگی بچشید، دیگر نمی‌توانید از آن دست بکشید. شاید همین خصوصیت باعث شد که در نوجوانی به سمت داستان و داستان‌نویسی متمایل شوم و حالا، آن لذتِ دوران بچگی را کمی جدی‌تر و حرفه‌ای‌تر پیگیری کنم. طی چند سال اخیر در کنار نوشتن داستان، به تولیدمحتوا و مقاله‌نویسی برای سایت‌های مختلف نیز مشغول بوده‌ام.
به این مقاله امتیاز دهید

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 5 / 5. تعداد: 2

اولین نفری باشید که رای میدهید.


در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

نظری ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. در صورت ثبت نشانی ایمیل به اشتباه ، نظر شما نمایش داده نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *