بدترین شکنجه های دنیا؛ زخم ناسور تن تاریخ!

بدترین شکنجه های دنیا؛ زخم ناسور تن تاریخ!

مقدمه

انسان‌ها از آغاز تمدن و شروع داستان زندگی اجتماعی، شکل‌های خلاقانه و البته بی‌رحمانه‌ای از کشتن هم‌نوعانشان را امتحان کرده‌اند. از یونان و ایران باستان گرفته تا انگلستان قرون وسطی، ابزارها و روش‎های وحشیانه شکنجه و کشتن انسان‌ها وجود داشته‌اند. برخی از این شکنجه‌ها تا‌حدی نفرت‌انگیزند که حتی تصورکردنشان هم حالِ دل آدمی را بد می‌کند. بسیاری از بدترین شکنجه‌های دنیا، حتی به تاریک‌ترین نقطۀ ذهنتان هم خطور نمی‌کنند. شاید در اولین برخورد با آن‌ها گمان کنید که آن‌ها صرفا یک ایدۀ وحشتناک تلقی می‌شوند. اما باید بگوییم که این‌طور نیست و پس از آشنایی با آن‌ها ناخودآگاه صدای جیغ دلخراش انسان‌هایی را که از قلب تاریخ می‌آیند، خواهید شنید.

وقتی که صحبت از بدترین شکنجه های دنیا به‌میان می‌آید، منظورمان لزوما تکنیک‌ها و ابزارهای وحشیانۀ به‌کاررفته در آن‌ها نیست. منظور ما مقدار قابل‌توجهی از خلاقیت است که متاسفانه برای شکنجه‌های دردناک درنظر گرفته می‌شوند. بدترین شکنجه های دنیا، همان‌هایی هستند که باعث می‌شوند قربانی هر لحظه آرزوی مرگ کند! اما دریغ از ذره‌ای رحم؛ چرا که شکنجه‌ها چیزی فراتر از کشتن انسان‌ها هستند. هدف آن‌ها دقیقا همان چیزی‌ست که گفته شد، فرد نمیرد بلکه آرزوی مرگ کند! اگر قوۀ تصور قدرتمندی دارید، این مطلب را مطالعه نکنید، چرا‌که ممکن است در هر پاراگراف، درد شدید را در گوشت و استخوان‌هایتان احساس کنید!

سخت‌ترین شکنجه‌های طول تاریخ

ذهن انسان؛ منشا اصلی بدترین شکنجه های دنیا

ذهن، مهم‌ترین و برجسته‌ترین بخش تکامل انسان‌ها در تمامی دوران بشریت محسوب می‌شود. این بخش از دنیای انسان‌ها به‌دلیل توانایی فوق‌العاده بی‌نظیر در خلق‌کردن و شکل‌دادن تصورات یا ایده‌ها باعث شده تا نسبت به سایر موجودات، برتر به‌نظر برسد. البته نقطۀ تاریک این بخش از دنیای انسان‌ها، توانایی تبدیل تخیلات وحشتناک به کارهای واقعی است. به‌عبارت ساده‌تر، اول‌ازهمه این ذهن است که دستورالعمل و شکل یک شکنجه را می‌سازد. در گام بعدی آن‌را از طریق ابزارهای خلاقانه، روی انسان‌های دیگر پیاده‌سازی می‌کند.

تاریخ، مملو از داستان‌های شکنجه‌هایی است که توسط انسان‌های بی‌رحم و سادیستی (فرد مبتلا به سادیسم) روی دیگران اعمال شده‌اند. نکتۀ وحشتناک قضیه این‌جاست که بسیاری از افراد با استفاده از روش‌های مختلف شکنجه، روح خود را ارضا می‌کردند و به‌نوعی از این‌کار لذت می‌بردند. جدای از تمامی این بحث‌ها، شکی وجود ندارد که ذهن، منشا به‌وجود‌آمدن بدترین شکنجه های دنیا است و آن‌ها را روزبه‌روز و قرن‌به‌قرن آپدیت می‌کند. بله، درست است که آن شکنجه‌های قرون وسطایی، دیگر در هیچ کشوری (حداقل به‌صورت عمومی) اعمال نمی‌شوند، اما هنوز هم روش‌هایی وجود دارند که از آن‌ها باعنوان شکنجه نوین یاد می‌شود. گاهی آثار این شکنجه‌های نوین که به آن «شکنجه سفید» هم گفته می‌شود، بسیار ماناتر از زخم‌های بدترین شکنجه ها در تاریخ است!


لیست ترسناک ترین و بهترین اتاق فرار های تهران اینجاست:

اتاق فرار تهران


شکنجه نوین یا امروزی چیست؟

شکنجه سفید چیست؟

به‌کارگیری روش‌ها و ابزارهای شکنجه‌گری در قرن 21 منسوخ و به‌شدت محکوم شده‌اند. تقریبا همۀ کشورهای دنیا پیمان‌های انسان‌دوستانه ازجمله کنوانسیون ژنو (Convention de Genève) را امضا کرده‌اند. آن‌ها متعهد شده‌اند که در امور بشردوستانه بین‌المللی پیش‌گام باشند. با همۀ این اوصاف، گروه‌های تروریستی یا حکومتی معدودی هم وجود دارند که دست از بدترین شکنجه های دنیا برنمی‌دارند. این گروهک‌های تروریستی حتی می‌توانند از شیشه نوشابه هم ابزاری برای شکنجه بسازند!

البته شکنجه‌های امروزی، بیشتر از جنس شکنجه سفید هستند. اگر برایتان سوال است که «شکنجه سفید» چیست؟ باید در پاسخ بگوییم که این ابزار تنبیه، نوعی شکنجۀ روحی و شکنجۀ ذهنی محسوب می‌شود. برای مثال، فرض کنید که شکنجه‌گر با استفاده از این تکنیک، قربانی را ایزوله می‌کند و روح و روان او را به‌شدت آزار می‌دهد. این نوع آزار، ازجمله بدترین شکنجه های تاریخ ایران و جهان محسوب می‌شود. شکنجه‌های سفید، رنگ‌ و بوی روانشناختی دارد و هویت فردی زندانی را از‌بین‌می‌برد یا تضعیف می‌کند. معمولا فرد شکنجه‌شونده در این مواقع «ساختار فکری» خودش را از دست می‌دهد و نمی‌تواند مثل گذشته تمرکز و تفکر کند. برای مثال، به فرد زندانی خبرهای بدی از خانواده‌اش می‌دهند که مادرش از نگرانی او، سکته کرده یا پدرش فوت‌شده. این در‌حالی‌ست که در این‌مدت به او اجازۀ ملاقات و تماس با خانواده، داده نمی‌شود و می‌بایست در سلول انفرادی خود تنها بماند.

کشتار گروه تروریستی داعش و یا حتی نحوۀ شکنجۀ طالبان، نشان‌دهندۀ شکلی از شکنجه سنتی است. در این نوع از شکنجه‌های وحشیانه و بی‌رحمانه، معمولا قربانیان با دلایل مذهبی افراطی، مورد‌شکنجۀ شدید قرار می‌گیرند تا نهایتا به‌طرز وحشیانه‌ای سلاخی شوند. بدترین شکنجه های دنیا که توسط این گروهک‌های تروریستی انجام می‌شوند، شامل این موارد هستند:

 • پوست‌کندن قربانیان به‌صورت زنده‌زنده
 • انداختن فرد زندانی، در برابر حیوانات درنده به‌جهت زنده‌خواری
 • اسارت قربانی در مکان‌های تاریک و بسیار آلوده
 • زندانی‌کردن افراد در سلول‌های انفرادی و کوچک
 • سلاخی‌کردن و سَر بریدن اعضای خانواده جلوی چشم قربانی

25 نوع از بدترین شکنجه‌ها که در تاریخ ثبت شده‌اند!

در ادامه قصد داریم، به‌برخی از روش‌های شکنجه که جادوگران، حاکمان، جلادان و انسان‌های بی‌رحم با آن‌ها به‌سراغ قربانیان می‌رفتند، بپردازیم. از این موارد به‌عنوان زجرآورترین شکنجه‌ها یاد می‌شود. البته باید بگوییم که خیلی از این وسایل شکنجه‌کردن خوشبختانه دیگر منسوخ شده‌اند. احتمالا با بسیاری از بدترین شکنجه‌های دنیا ازجمله آویزان‌‌کردن، سوزاندن بدن، سنگسار و تکه‌تکه‌کردن اعضای بدن آشنا هستید. اما تابه‌حال در مورد به‌سیخ‌کشیدن یک انسان برای شکنجه‌کردن او چیزی شنیده‌اید؟

آیا می‌دانستید که بعضی از قربانیان شکنجه، زنده‌زنده و در شرایطی که دست‌ها و پاهایشان بسته بوده، کباب می‌شدند؟ پس از آشنایی با بیش از 20 نوع از بدترین شکنجه های دنیا بهتر است که حتی فکر امتحان‌کردنشان هم به‌ذهنتان خطور نکند. اگر قوۀ تصور قدرتمندی دارید و علی‌رغم توصیۀ ما هنوز به‌مطالعۀ این مطلب ادامه می‌دهید، پس تا انتها، همراه ما باشید. در پایان این مقاله در مورد یک موضوع بسیار مهم هم بحث خواهیم کرد. در مورد این‌که احتمال دارد، شما یکی از افرادی باشید که شکنجه‌کردن و یا حتی شکنجه‌شدن را دوست دارد!

1. تکنیک گاو برنجی

بدترین شکنجه های دنیا
شکنجه گاو برنجی

شکنجه با گاو برنجی یا the Brazen Bull، نوعی از تکنیک‌های شکنجه‌گری در یونان باستان بود که بسیاری از افراد آن‌را با عنوان گاو سیسیلی (the Sicilian Bull) هم می‌شناختند. در این تکنیک، یک قطعه عظیم‌الجثه از جنس برنج یا برنز و به‌شکل گاو ساخته‌ می‌شد. روی پهلوی این گاوِ توخالی که می‌توان از آن به‌عنوان «تابوت مرگ» شکنجه‌شونده نام برد، یک دریچه می‌ساختند. در ادامۀ این شکنجۀ کشنده، قربانی را درون این پیکرۀ عظیم‌الجثه قرار می‌دادند و زیر آن را آتش می‌‎زدند. قربانی نگون‌بخت، به‌آرامی و در فضای برنجی و کوره‌مانندِ داخل شکم گاوِ شکنجه‌گر، کباب می‌شد تا در نهایت بمیرد. این نوع مجازات که از بدترین شکنجه های دنیا محسوب می‌شود، به‌کمک یک گاو نر برنزی انجام می‌شد. وقتی فریاد قربانی (از محفظۀ بالایی که شامل قسمت دهان حیوان می‌شد) بیرون می‌آمد، حضار تصور می‌کردند که گاو نر در حال نعره‌زدن است.

نکتۀ وحشتناک این ابزار شکنجه‌گری در یونان باستان این است که بوی کباب‌شدن گوشت قربانی، از محفظۀ دهان گاو برنجی، بیرون می‌زد و فضایی رقت‌انگیز و وحشتناک را تداعی می‌کرد. برخی اسناد به‌دست‌آمده، حاکی از آن است که در انتها، گوشت کباب‌شدۀ فرد قربانی، به خورد اعضای خانواده‌اش داده می‌شد. متاسفانه این مورد آخر، به‌خودی‌خود یک شکنجۀ زجرآور برای افراد محسوب می‌شد!

2. چنگال هرتیک

شکنجه دادن با چنگال هرتیک

چنگال هرتیک (Heretics fork)، یکی از اسباب شکنجۀ خیلی قدیمی بوده که شامل یک قطعۀ فلزی (چنگال دو شاخه) می‌شده است. این چنگال که از بالا و پایین 2 شاخۀ تیز داشت، به یک بند متصل می‌شد تا وحشتناک‌ترین درد را به قربانی تحمیل کند. در این روش از بدترین شکنجه های دنیا، یک سر چنگال را به زیر چانه قربانی و سمت دیگر را در جناغ سینه او قرار می‌دادند و سپس او را از سقف آویزان می‌کردند.

بندِ چرمیِ تعبیه‌شده در این ابزار وحشیانه باعث می‌شد که چنگال در اطراف سر و گردن قربانی محکم شود و تکان نخورد. اگر سر قربانی به پایین میفتاد، شاخک‌های تیز چنگال، سینه و گلوی او را سوراخ می‌کردند. رخ‌دادن این مورد از آن دسته اتفاقاتی بود که دیر و زود داشت ولی سوخت و سوز نداشت. بلاخره فرد زندانی یک‌جایی تحملش تمام می‌شد و دیگر نمی‌توانست وزن سرش را طاقت بیاورد و اتفاقی که نباید، میفتاد!

3. به سیخ کشیدن انسان

بدترین شکنجه های تاریخ دنیا
شکنجه و کشتن انسان‌ها با به سیخ کشیدن آن‌ها

به سیخ کشیدن قربانیان البته نه روی یک ابزار فلزی، بلکه روی چوب (Impalement)، ازجمله بدترین شکنجه‌های دنیا در رومانی باستان بود. کسانی که در رومانی قدیم، به اعدام محکوم می‌شدند، می‌بایست روی یک تیرک چوبی نوک‌تیز و ضخیم می‌نشستند.

وقتی‌که تیرک به‌صورت عمودی بالا می‌رفت، قربانی به‌دلیل سنگینی وزن خود از تیرک به پایین سُر می‌خورد. نکته بسیار دردناک قضیه اینجاست که سه‌روز طول می‌کشید تا قربانی بمیرد و در این مدت، تیرک از مقعدش فرو می‌رفت و از دهانش بیرون می‌زد. در رومانی، اعتقاد بر این بود که این نوع اعدام، محبوب‌ترین روش تنبیه و اعدام ولاد شمشیرباز (Vlad the Impaler) است. این حاکم خون‌خوار، بیش از 20 هزار نفر را همین‌طور به‌چوب ‌آویخت و هم‌زمان با غذا خوردنشان، آزار و درد کشیدن آن‌ها را تماشا می‌کرد.

4. طوق تیغی

طوق تیغی ابزاری برای شکنجه گردن

ابزار شکنجه گردن (Neck tortur e)، نوعی آزمون استقامتی بود که شامل قلاب‌کردن گردن قربانی به دستگاه چوبی یا فلزی مخصوص می‌شد. این قلاب مثل یک طوق پُرتیغ به‌گردن قربانی میفتاد. بی‌رحمانه‌بودن این نوع از بدترین شکنجه های دنیا در این است که قربانی تا چندین و چند روز نمی‌توانست غذا بخورد و یا سرش را پایین بیاورد. این تکنیک آزار و عذاب، ازجمله شکنجه های قرون وسطی در اروپا محسوب می‌شد.

5. وان مرگ

وان مرگ بدترین شکنجه
شکنجه افراد با شیر و عسل

وان مرگ (The tub)، ازجمله رقت‌انگیزترین و البته خلاقانه‌ترین روش‌های شکنجه‌گری در دوران باستان محسوب می‌شود. در این روش، قربانی را با دستانی بسته، درون یک وان چوبی قرار می‌دادند و فقط سر او را بیرون می‌گذاشتند. سپس سر و صورتش را آغشته به شیر و عسل می‌کردند تا داستان شکنجه‌ و عذاب او شروع شود.

طولی نمی‌کشید که مگس‌ها و حشرات دیگر شروع به‌تغذیه از بدنِ شیرین قربانی می‌کردند تا او درنهایت متلاشی شود. غذا‌خوراندن به فرد قربانی، مهم‌ترین کار برای جلادان به‌حساب می‌آمد. این‌کار باعث می‌شد که قربانی در مدفوع خود بنشیند و غرق شود. چند‌روز پس از بدتر شدن این شرایط، حشرات و کرم‌ها بدن قربانی را می‌بلعیدند و او زنده‌زنده رنج می‌برد و می‌پوسید. مرگ با این شکنجه، یکی از رقت‌انگیزترین انواع مرگ‌هایی بوده که بشر تابه‌امروز به‌خود دیده است.

6. تابوت شکنجه

شکنجه افراد با تابوت معلق

تابوت شکنجه (Coffin torture)، یکی دیگر از بدترین شکنجه های دنیا در قرون وسطی محسوب می‌شد. در این روش از شکنجه، قربانی را داخل یک قفس فلزی بزرگ قرار می‌داند که تقریبا به‌اندازۀ بدن انسان طراحی شده بود. قربانیانی که چاق بودند و اضافه وزن داشتند، بیشتر شکنجه می‌شدند؛ چرا که قفسه‌های کوچک‌تری برایشان درنظر گرفته می‌شد. در این روش از بدترین شکنجه های دنیا، تابوت را از درخت یا چوبۀ دار آویزان می‌کردند تا زمانی‌که پرندگان مرده‌خوار برای تغذیه از بقایای بدن قربانی، به‌سراغش بیایند. درنهایت بعد از چند هفته که دیگر چیزی به‌جز استخوان‌های فرد شکنجه‌شونده باقی نمی‌ماند، تابوت پایین آورده می‌شد.

7. به صلیب کشیدن

آزار افراد با مصلوب کردن

به صُلابه کشیدن (Crucifixion)، یکی از شناخته‌شده‌ترین و البته بدترین شکنجه‌های دنیا تلقی می‌شود که به‌دلیل مصلوب‌شدن حضرت عیسی مسیح مشهور شده است. در این روش از شکنجه، شخص محکوم را به یک صلیب چوبی بزرگ میخکوب و یا می‌بندند و او را تا زمان مرگ (تا چندین روز) در همان حالت رها می‌کنند.

8. آیرون میدن یا دوشیزه آهنین

اعتراف‌گیری با آیرون میدن
 آیرون میدن تابوتی برای شکنجه

اگر به‌شکل این ابزار نگاهی بیندازید و ندانید که این یک ابزار شکنجه‌گری است، شاید از این‌که در حال تماشای یک تابوت زیبا و فلزی هستید، لذت ببرید. اما اشتباه نکنید؛ چرا که این ابزار شکنجه یک کابین آهنی با درب لولایی و فضای داخلی بسیار محدود است. این تابوت که ظاهرش برخلاف باطنش، زیباست، قربانی را سفت ‌و سخت درون خودش نگه‌می‌دارد.

وقتی‌که قربانی در داخل آیرون میدن قرار می‌گیرد، توسط میخ‌های فولادی و آهنین که از هر جهت بیرون زده‌اند، میخکوب می‌شود و قادر به حرکت نخواهد بود. سرآخر، لبه‌های دندانه‌دار این کابین آهنی وارد بدن قربانی می‌شوند و در همین‌حال، بازجو یا جلاد او را بازجویی می‌کند. اگر قربانی، جواب مدنظر بازپرس را ندهد، آن‌قدر آن‌جا می‌ماند تا بمیرد.

9. گهواره یهودا

 مرگ دلخراش با گهواره یهودا

گهواره یهودا (Judas cardle)، ازجمله بدترین شکنجه های دنیا محسوب می‌شود که کمی شبیه به چوب‌بست است البته فقط کمی. مجازات و شکنجه در این روش با نشستن قربانی روی گهواره‌ای هرمی‌شکل شروع می‌شود. درادامه، قربانی را با طناب‌هایی که از قبل به بدن او بسته‌اند، به‌سمت پایین می‌کشند تا مقعد او به‌آرامی نزدیک نوک بسیار تیز این ابزار شود.

در این شکنجه، قربانی معمولا برهنه و بدون‌لباس است و نوک تیز گهواره یهودا به‌هیچ‌وجه شُسته و یا ضدعفونی نمی‌شود. این لخت‌مادرزاد‌بودن به‌خاطر تحقیر و خفت‌دادن فرد شکنجه‌شونده بوده است. به‌عبارت ساده‌تر، بسیاری از قربانیان به‌دلیل عفونت ناشی از برخورد مقعد با نوک تیز و کثیف این ابزار، کشته می‌شدند.

10. آب‌پاش سُربی

شکنجه کردن افراد با آب‌پاش سربی

آب‌پاش سربی (Lead sprinkler)، معمولا به‌وسیلۀ روغن داغ، آب جوش، سرب مذاب و یا قیر پُر می‌شد. جلاد، با چکاندن محتویات این ابزار روی معده، چشم‌ها و یا سایر اندام‌های بدن قربانی، او را تا حد‌ممکن شکنجه می‌کرد. نهایتا با استفاده از همین وسیله، نقرۀ مذاب را روی چشمان قربانی می‌ریختند تا علاوه‌بر تحمل درد بسیار شدید، او را به هلاکت برسانند. به‌خاطر زجرکش‌شدن فرد زیرشکنجه، از آب‌پاش سربی به‌عنوان یکی از بدترین شکنجه های دنیا نام برده می‌شود.

11. گیوتین

گیوتین مرگ سریع و بدون زجر

گیوتین، از یک تیغ تیز متصل به طناب تشکیل شده که روی یک چارچوب اصلی سوار می‌شود. فرد آدمکش، با کشیدن بند گیوتین، تیغۀ آن را آزاد و پایین می‌انداخت. این درحالی بود که انسان بخت‌برگشته، روی تختۀ کفی این ابزار شکنجه، دراز کشیده بود.

 همواره از گیوتین به‌عنوان یکی از دردناک‌ترین روش‌های اعدام و بدترین شکنجه‌های دنیا یاد می‌شود. درنهایت سر قطع‌شدۀ قربانی در اصابت با تیغۀ گیوتین، در پیش‌پای حضار می‌افتاد و خون از رگ‌های بریده‌شدۀ او به‌بیرون فواره می‌زد. جالب است بدانید که گیوتین در زمان خودش، به‌عنوان انسانی‌ترین روش اعدام درنظر گرفته می‌شد. شاید بتوان دلیل این‌مورد را این دانست که گیوتین شکنجۀ خاص یا زجرکُشی نداشت و قربانی را درلحظه می‌کشت.

12. طناب شکنجه

 استفاده از طناب برای شکنجه کردن افراد

در بین تمامی روش‌های بدترین شکنجه های دنیا، طناب شکنجه به‌عنوان راحت‌ترین ابزار برای تحمیل درد به قربانی به‌شمار می‌رفت. در این روش، فرد نگون‌بخت را با استفاده از طناب به درخت می‌بستند و او را در معرض دید حیوانات‌وحشی قرار می‌دادند تا زنده‌زنده دریده شود.

از هم گسیختن بدن افراد به کمک اسب

یکی‌دیگر از شکنجه‌های منجر به اعدام قربانیان که با استفاده از این ابزار انجام می‌شد، وصل‌کردن شخص به یک یا چندین اسب ‌وحشی بود. وقتی‌که اسب‌ها را تازیانه می‌زدند، هر کدام به یک سمت فرار می‌کردند و درنتیجه این تحرکات، اعضای بدن قربانی در اثر کشش طناب‌ها، به‌چندین تکۀ مختلف تقسیم می‌شدند.

13. شکنجه با قفسه

شکنجه با قاب چوبی

قفسه (The Rack)، به‌صورت ویژه برای جداکردن مفاصل اعضای بدن قربانی طراحی شده بود. این ابزار که از بدترین شکنجه های دنیا بوده، شامل یک قاب چوبی با دو طناب در قسمت بالا و دو طناب در قسمت پایین می‌شده. دست‌ها و پاهای قربانی به‌وسیلۀ طناب به چهارسوی قفسه بسته می‌شد و شکنجه‌گرها شروع به چرخاندن دسته‌های این ابزار می‌کردند. چرخاندن این دو دسته‌، باعث چرخش میله‌هایی می‌شد که دست و پاها با طناب به‌آن بسته شده بودند. کشیده‌شدن طناب‌ها همانا و فشار روی مفاصل بدن قربانی همانا!

درنهایت، اندام و اعضای بدن قربانی، ازهم جدا می‌شدند و شکنجه‌گر، چرخاندن دسته را تا جداسازی همۀ مفاصل، ادامه می‌داد. در این مدل شکنجه معمولا بدن فرد از ناحیۀ کمر متلاشی می‌شد.

14. پاره‌کننده زبان

شکنجه با بریدن زبان

پاره‌کننده زبان یا Tongue tearer، ابزار شکنجه‌گری ویژه برای بریدن زبان قربانی تلقی می‌شد. شکنجه‌گر با استفاده از دستگاهی به‌نام دهان‌بازکن (pilliwinks)، دهان قربانی را به‌زور باز نگه می‌داشت. سپس بافت زبان فرد را با استفاده از پاره‌کنندۀ زبان، قطعه‌قطعه می‌کرد. نهایتا وقتی‌که بخشی از زبان قربانی دربین پیچ‌های این ابزار به‌صورت محکم بسته می‌شدند، زمان فشاردادن نهایی بود و زبان شخص بخت‌برگشته از جا کنده می‌شد!

15. اشکلک شَست

اشکلک شست وسیله‌ای برای خرد کردن استخوان
شکستن استخوان دست و پا با اشکلک شست

یکی از وحشیانه‌ترین و بدترین شکنجه های دنیا با استفاده از این ابزار انجام می‌شد. اشکلک شست که با‌عنوان پیلی‌وینکس (Pilliwinks) هم شناخته می‌شد، وسیله‌ای بود با چندین کاربرد. این ابزار دارای قطعات مخصوص برای له‌کردن انگشتان دست و پا بود. قطعات کوچک‌تر برای انگشتان استفاده می‌شدند و قطعات بزرگ برای خرد‌کردن زانو و آرنج‌ها. نکتۀ ترسناک ماجرا اینجاست که حتی یک سنگ ویژه، برای شکستن سر قربانی هم تعبیه شده بود که درصورت لزوم به‌کار گرفته می‌شد. این دستگاه چنان دردآور بود که کمتر کسی می‌توانست زیرشکنجه‌اش دوام بیاورد و لب به‌اعتراف باز نکند!

16. کفش سیمانی

شکنجه با کفش‌های سیمانی

کفش‌های سیمانی (cement shoes)، ابزار شکنجه‌ای بود که در دهه‌های اخیر و توسط مافیای آمریکایی طراحی و معرفی شد. از این روش به‌عنوان بدترین شکنجه های دنیا برای اعدام خائنین، جاسوسان و دشمنان استفاده می‌شد. شکنجه‌گر با استفاده از این ابزار، پاهای قربانی را در سیمان قرار می‌داد و پس از خشک‌شدن، او را در آب‌های عمیق پرت می‌کرد. فردشکنجه‌شونده بر اثر سنگینی بتن یا سیمان‌خشک‌شدۀ پاها به‌عمق دریا کشیده و سرآخر غرق می‌شد. طبق گواه غواصان، پیداشدن استخوان‌های این افراد بعد از چندین‌سال‌ در اعماق دریاها، واقعا حال غریبی داشت!

17. چاک‌دهنده سینه

دریدن سینه، راهی برای شکنجه دادن

ریپر یا چاک‌دهنده سینه (Breast ripper)، ازجمله بدترین شکنجه‎‌های دنیا تلقی می‌شد که به‌صورت ویژه برای آزار زنان طراحی شده بود. این دستگاه شکنجه به‌نحوی ساخته می‌شد که جراحات زیادی را به‌سینۀ قربانی وارد می‌کرد و باعث ازدست‌رفتن حجم قابل‌توجهی خون می‌شد. در این روش، دستگاه ریپر، روی سینه قرار می‌گرفت تا میخ‌های آن کاملا در گوشت قربانی فرو برود. نهایتا ریپر با‌شدت هرچه‌تمام‌تر کشیده می‌شد و تکه‌های بزرگ گوشت سینه قربانی را هم جدا می‌کرد.

 18. قیچی کروکدیل

بریدن اعضای بدن با قیچی کروکدیل

ابزار شکنجه‌گری قیچی کروکدیل (Corcodile shears)، دستگاه ویژۀ مجازات افرادی بود که قصد ترور پادشاه را داشتند. جلاد بااستفاده از این قیچی شکنجه، اندام‌های بدن قربانی را با‌کمال بی‌رحمی و شقاوت جدا می‌کرد. دهانه‌های این قیچی بزرگ، دقیقا شبیه به سر و آروارۀ یک کروکدیل طراحی شده بودند. در حین شکنجه، انگار واقعا یک حیوان وحشی در حال تکه‌تکه کردن قربانی بود.

19. شکنجه با موش

وقتی موش‌ها وسیله شکنجه می‌شوند.
دریده‌شدن شکم افراد به‌وسیلۀ موش‌های صحرایی

این تکنیک شکنجه، احتمالا در صدر جدول بدترین شکنجه های دنیا قرار دارد؛ چرا که مملو از خون، دریده‌شدن و بیرون‌ریختن دل ‌و رودۀ قربانی بود. در این روش، یک قفس را روی بخشی از بدن قربانی (معمولا شکم) قرار می‌دادند و آن را با جوندگان بزرگ مثل موش، پُر می‌کردند. سپس گرمای زیادی را به این موش‌های جونده می‌دادند تا با دریدن شکم قربانی، وارد بدنش شوند و از گرما فرار کنند.

حالا خودتان تصور کنید؛ چه صحنۀ وحشتناکی از دریده‌شدن شکم قربانی به‌وجود می‌آمد! آن‌هم در شرایطی که قربانی با دست‌وپاهای بسته‌شده، شاهد دریده‌شدنش توسط موش‌هاست. این شکنجه درد واقعا وصف‌ناپذیری را برای شخص قربانی داشت.

20. صندلی شکنجه

شکنجه با صندلی تیغ‌دار
صندلی تیغ‌دار، ابزار کارآمد برای اعتراف‌گیری

صندلی شکنجه (The chair of torture) که با‌عنوان صندلی یهودا (The Judas chair) هم شناخته می‌شود، به‌عنوان یکی از بدترین شکنجه های دنیا تا سال 1800 در اروپا استفاده می‌شد. این صندلی از آهن ساخته و سطح آن با 500 الی 1500 میخ مخصوص و تسمه محکم برای مهار قربانی، پوشیده شده بود. جالب است بدانید که از این روش به‌عنوان ترساندن و اعتراف گرفتن از قربانیان استفاده می‌شد.

21. چرخ شکنجه

مرگ دلخراش با چرخ شکنجه
انهدام بدن افراد با چرخ شکنجه

دستگاه چرخ شکنجه، ابزاری متفاوت برای جداکردن اعضای بدن قربانی از هم‌دیگر بود. یکی از دلایلی که این ابزار را به‌عنوان بدترین شکنجه های دنیا محسوب می‌کند، این است که اعضای بدن به پره‌های یک چرخ چوبی بسته می‌شدند. سپس شکنجه‌گر چرخ را به‌آرامی می‌چرخاند و هم‌زمان با یک چکش آهنی روی اعضای بدن قربانی می‌کوبید. این کار آن‌قدر ادامه پیدا می‌کرد تا اعضای بدن کاملا جدا شوند و درنهایت، قربانی روی چرخ رها می‌شد تا جان دهد.

22. افسار آهنی

 افسار آهنی برای انسان‌ها
افسار آهنی راهی برای تحقیر افراد
شکنجه روانی مردم با افسار آهنی

یکی از خلاقانه‌ترین و بدترین شکنجه های دنیا، استفاده از افسار آهنی (Scold’s Bridle) بود که یک ابزار اروپایی متعلق به قرن 16 و 17 میلادی محسوب می‌شود. از این ابزار برای شکنجه، تأدیب و تحقیر قربانیان استفاده می‌شد؛ مخصوصا افرادی که رفتارهای ناهنجار داشتند. برای مثال، این افسار آهنین را به مردان یا زنانی که دعوا و غیبت می‌کردند و یا دروغ می‌گفتند، می‌بستند و آن‌ها را در یک مکان عمومی می‌چرخاندند. بعضی از این افسارهای آهنی دارای دهانۀ میخ‌دار بودند که از صحبت‌کردن قربانی هم جلوگیری می‌کردند. استفاده از این ابزار شکنجه، یکی از کارآمدترین راه‌های ادب‌کردن مجرمان بود.

23. اره شکنجه

شکنجه با اره آدم‌بر
نصف کردن انسان با اره

اره شکنجه (Saw torture)، دردناک‌ترین ابزار برای قطعه‌قطعه کردن قربانی محسوب می‌شد. در این روش، ابتدا قربانی را وارونه آویزان می‌کردند تا تمام خون بدن به‌سمت سر او جاری شود و در حین شکنجه هوشیار باشد. سپس، شکنجه‌گرها بدن او را از وسط به 2 نیم تقسیم می‌کرد تا قربانی،  نصف‌شدنش را با تمام وجودش احساس کند. اکثر شکنجه‌گران، اره را تا شکم قربانی می‌کشاندند و او را به‌همان حال رها می‌کردند. در این‌صورت عذاب شکنجه‌اش طولانی‌تر می‌شد و دیرتر می‌مرد

24. Scavenger’s Daughter

 دستگاه شکنجه Scavenger’s Daughter

این ابزار وحشیانه، در دورۀ زمامداری هِنری‌هشتم در قرن شانزدهم میلادی اختراع شد. طبق گفته‌ها این روش از بدترین شکنجه های دنیا مخصوص سر لئونارد اسکفینگتون (Sir Leonard Skeffington) به‌شمار می‌رفت. او این روش را برای شکنجۀ زندانیان تحت‌امر خود ابداع کرده بود.

این ابزار شامل یک قفسۀ فلزی برای غل‌وزنجیر کردن گردن، دست‌ها و پاهای قربانی بود که درنهایت، او را در جایگاه A‌مانندی محبوس می‌کرد. دستگاه شکنجه Scavenger’s Daughter به‌نحوی طراحی شده بود که قربانی در مدت‌زمان طولانی، عذاب وحشتناکی را تحمل می‌کرد و معمولا هلاک می‌شد.

25. قاپوق

بدترین شکنجه های تاریخ دنیا

قاپوق یا Pillory، در مقایسه با سایر ابزارهای بدترین شکنجه های دنیا، نسبتا بهتر بود و درد کم‌تری را به‌قربانی تحمیل می‌کرد. به‌عبارت ساده‌تر، این ابزار برای ایجاد جراحات مرگ‌بار و یا به‌قصد کشتن قربانی ساخته نشده بود و صرفا به‌منظور تحقیر قربانی استفاده می‌شد. دست‌ها و سر قربانی را در قاب چوبی این ابزار قفل می‌کردند و اجازه می‌دادند که سایرین برای تماشا و تحقیر او پیش بیایند.

اگرچه این ابزار به‌خودی خود باعث مرگ قربانی نمی‌شد، اما گاهی تماشاچیان آن‌قدر سنگ و سایر اشیا را به‌سمت قربانی پرتاب می‌کردند که او جان خود را از دست می‌داد. این نوع از بدترین شکنجه های دنیا در دورۀ قرون‌وسطی مورداستفاده قرار می‌گرفت، تا این‌که سرانجام در سال 1837 در بریتانیا غیرقانونی اعلام شد.

آیا شما هم جزو افرادی هستید که از شکنجه لذت می‌برند؟

شاید در همین لحظاتی که در حال پرداختن به بدترین شکنجه‌های دنیا هستیم، از تصور این‌که کسی را شکنجه دهید و یا حتی شکنجه شوید، لذت ببرید! تعجب نکنید؛ حتی اگر شما هم جزو هیچ‌کدام از این افراد نباشید، انسان‌هایی هستند که چنین شخصیت‌هایی دارند. آیا تاکنون واژۀ سادیست (Sadist) را شنیده‌اید؟ با شنیدن این کلمه چه‌چیزی به‌ذهنتان می‌رسد؟ کسی که از آزار و شکنجۀ دیگران لذت می‌برد؟ بله، این همان تعریف اولیه‌ای است که در اکثر فرهنگ‌های لغت وجود دارد.

جالب است بدانید که بسیاری از جلادان و پادشاهانی که بدترین شکنجه های دنیا را اختراع و اجرا می‌کردند هم سادیست بوده‌اند. سادیست، نوعی اختلال شخصیتی است که می‌تواند انسان را تا مرز جنون بکشاند. این میل روانی، کاری می‌کند که آدم از شنیدن جیغ قربانیان، زیر ابزارهای بی‌رحمانۀ شکنجه، لذت ببرد.

راستی نظر شما در مورد ابزارهای شکنجه‌ای که گوشت انسان را تکه‌تکه می‌کنند و جیغ قربانیان را به‌‌آسمان می‌رسانند، چیست؟ در آینۀ قدی اتاق به‌خودتان عمیق‌تر نگاه کنید. اگر پس از چندین دقیقه زل‌زدن به‌خودتان، متوجۀ حضور یک شکنجه‌گر سادیستی شدید، بهتر است که چند ابزار دیگر به بدترین شکنجه‌های دنیا اضافه کنید!

شکنجه در اتاق فرار اسلشری

فریاد دل‌خراش، خون، شکنجه و دیگر هیچ!

همان‌طورکه با ابزارها و انواع بدترین شکنجه های دنیا در این مقاله آشنا شدید، حالا به‌خوبی می‌دانید که همۀ آن‌ها متعلق به دوران قرون وسطی و حتی پیش از آن بوده‌اند. با این حال، گاهی پیش می‌آید که آدم دلش می‌خواهد در یک فضای دور از جامعه، کمی هیجان و آدرنالین را با شکنجه‌گرها تجربه کند. مخصوصا وقتی‌که شخصیت آن انسان، سادیستی و حتی مازوخیستی (شخصیتی که از شکنجه‌شدن لذت می‌برد) باشد.

خبر خوب برای علاقه‌مندان به سبک‌های مرتبط با شکنجه‌گری، این است که یک تم از اتاق‌های فرار وجود دارد که باعنوان اتاق فرار اسلشری شناخته می‌شود. در این اتاق‌های فرار، اکتور بازی در نقش یک اسلشر (کسی که عاشق سلاخی و شکنجه است) ظاهر می‌شود و پلیرها را تا حد مرگ می‌ترساند. برای مثال، اتاق فرار پرژ، اتاق فرار جنگل نفرین‌شده و اتاق فرار توهم ازجمله اتاق‌های فرار سبک اسلشری در تهران هستند. البته نگران نباشید، از این اتاق فرارها سالم بیرون خواهید آمد!

شما می‌توانید با مراجعه به سایت اسکیپ زوم (EscapeZoom)، علاوه بر رزرو اتاق فرار مدنظرتان، ژانر و سبک بازی‌های مورد‌علاقه خود را هم بررسی کنید. اسکیپ زوم، جامع‌ترین مرجع رزرو و معرفی اتاق فرار در ایران است که همۀ ژانرهای هیجان‌انگیز را در خود جای داده است. آیا برای مواجهه با دلخراش‌ترین سناریوها و تجربۀ بدترین شکنجه های دنیا در یک اتاق تاریک آماده‌اید؟!

نویسنده
 
نویسندگی، یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های منه. با من در اسکیپ‌زوم همراه بشید تا به مرموزترین موضوعاتی بپردازیم که تا حالا جایی نخوندید!
به این مقاله امتیاز دهید

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط 4.6 / 5. تعداد: 15

اولین نفری باشید که رای میدهید.


در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

5 نظر

 1. اتاق فرار اسلشری واقعا حال میده، این که یه تجربه بی خطر و هیجانی از آزار دیدن و آزار رسوندن و شکنجه داشته باشی خیلی باحاله😉

  5
  0
 2. شکنجه الاغ اسپانیایی هم خیلی وحشتناک بوده که بیشتر تو قرون وسطا انجام میشده

  7
  0
 3. واقعن تلخه که همیشه توی طول تاریخ حکومت و قدرت ها برای اینکه بتونن قدرتشون رو حفظ کنن، مردم بیچاره رو شکنجه میکردن و میکشتن. به نظر من شکنجه با موش بدترین شکنجه تو کل تاریخ بشره. فکر کن موشها شکمت رو پاره کنن و برن توی شکمت؟🤢

  9
  0
 4. وقتی آدم فکرشو می کنه می بینه وحشی ترین ادمها همونایی هستن که الان بیش از همه ملت های دیگه داعیه روشنفکری و حقوق بشر دارن . واقعا حالم بد شد از خوندن این جنایت ها … چقدر انسان ها می تونن پست باشن و چقدر کارنامه تاریخ سیاه و کثیفه

  11
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. در صورت ثبت نشانی ایمیل به اشتباه ، نظر شما نمایش داده نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *