Skip to main content

رزرو اتاق فرار (اسکیپ روم) - اسکیپ زوم [EscapeZoom]

اتاق فرار البرز

مشاهده همه

اتاق فرار تهران

مشاهده همه

اتاق فرار اصفهان

مشاهده همه

سایر استان ها

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار (اسکیپ روم) یک سرگرمی گروهی است که شرکت کنندگان سعی می کنند در مدت زمانی محدود، با کشف سرنخ‌ها، حل معماها و گذراندن چالش های مختلف، راه خروج از اتاق را پیدا کرده و فرار کنند. این بازی نه تنها ذهن ما را به چالش می‌کشد، بلکه سرعت واکنش ما را در موقعیت‌های غیرمنتظره نیز سنجیده می شود.

این سرگرمی از جمله تفریحات متفاوتی است که در سال های اخیر بین طیف گسترده ای از مردم با سنین و سلیقه های مختلف محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این بازی برای تولد، تیم سازی، مناسبت های خاص و … مناسب است. در این بازی‌ها ، شما وارد یک بازی با ژانر و سناریوی از پیش طراحی شده می شوید که باید با کنجکاوی، داشتن یک استراتژی مشخص و تمرکز بالا، معماهایی که همچون تکه های پازل به هم وصل شده اند را حل کنید و راه خروج از اتاق ها را پیدا کنید. هر اتاق به گونه ای طراحی می شود که با آمیخته ای از تعامل های اجتماعی و ماجراجویی های پر چالش، در دنیای کاملا جدیدی غوطه ور شوید.

در طول بازی، چالش های زیادی وجود دارند که بر جذابیت اتاق فرار اضافه می کنند. این چالش ها می توانند به صورت فیزیکی، مکانیکی، نور، صدا پردازی و یا ریاضی باشند.

اتاق های فرار در سبک ها و ژانرهای مختلفی طراحی شده اند که می توانند علاقه مندان به این تفریح را با هر سبک و سلیقه ای راضی نگه دارند. اگر تاکنون تجربه این سرگرمی را نداشته اید، می توانید تجربه ای متفاوت از جنس هیجان را برای خود، خانواده یا دوستانتان رقم بزنید. برخی از اتاق فر‌ارها ترکیبی از چند ژانر هستند.

ترسناک

این ژانر، از پرطرفدارترین ژانرهاست. در این بازی‌ها پلیر علاوه بر چالش‌هایی که در حل معما دارد، با تصاویر وحشتناک، موجودات زنده ترسناک یا صداهای رعب‌آور مواجه می‌شود. بسته به درجه ترس هر بازی، سطح سختی معماها نیز معمولا تغییر می کند. چرا که ذهن بازیکنان علاوه بر حل معما به جلوه‌های ترسناک نیز معطوف می شود. به طور کلی درجه ترسی که بازیکن (پلیر) تجربه می‌کند به تعداد تجربیات او از بازی اتاق فرار نیز بستگی دارد.

دلهره آور

درجه ترس این نوع بازی‌ها از اتاق فرار ترسناک یا ژانر وحشت کمتر بوده و از لحاظ محبوبیت در درجه دوم قرار دارد. سناریوی اتاق‌فرار دلهره آور، ترکیبی از تشویش و درام است. در این نوع اتاق‌ها فضاسازی اهمیت زیادی دارد. وظیفه اصلی این بازی ها ترساندن نیست بلکه ایجاد فضایی پر از تشویش و ابهام است. این ژانر می‌تواند شامل موضوعات گسترده‌ای مانند وقایع تاریخی، موجودات ماوراالطبیعه، رویارویی با موجوداتی مانند زامبی و … باشد.

جنگی

در این بازی‌ها ممکن است پلیر با موضوعاتی مانند جنگ‌ جهانی اول و دوم، جنگ‌های یونان و روم باستان، جنگ‌های صلیبی قرون وسطایی و جنگ‌های آخرالزمان روبات‌ها یا جنگ ستارگان روبرو شود. این اتاق‌ها عموما با هیجان واسترس بالایی همراه هستند. این بازی‌ها عموما به ژانر تاریخی هم شباهت دارند.

اکشن

این بازی مناسب افرادی است که به داستان ها یا ویدیوهای ماموریت های جاسوسی، دستگیر کردن قاتل‌ها، عملیات نجات و تعقیب و گریز علاقه‌مند هستند. این اتاق‌ها با ژانر هیجانی تشابه زیادی دارند. اتاق فرار اکشن معمولا چندین قهرمان دارد و بازیکنان برای رسیدن به هدف خود، بایستی با چالش های ریز و درشت مواجه شده و آن‌ها را شکست دهند.

جنایی

اجزای کلیدی اتاق فرار جنایی، رمز و راز، پیدا کردن سرنخ، کنجکاوی و تنش هستند. در این بازی‌ها، ماموریت بازی‌کنندگان عموما پیدا کردن قاتل سریالی، کشف معمای قتل یا جنایت، جلوگیری از وقوع جنایات و … است. ژانر جنایی دارای انعطاف‌پذیری بالایی است. به همین دلیل بازی در هر موضوعی طراحی می شود . این اتاق‌ها از جذابیت بالایی برای بازیکنان حرفه‌ای برخوردارنند. چرا که هم معماهای پیچیده‌تر و هم روایت غنی و جذابی دارند.

فانتزی

معمولا داستان یا سناریو این بازی ها از قوانین اجتماعی و علمی این دنیا فارغ است و بازی‌کنندگان برای حل معماها بایستی از قوه تخیل استفاده کرده و ماجراجو باشند. این ژانر برای تمامی سنین می‌تواند مناسب باشد به ویژه افرادی که به داستان‌ها و فیلم‌های تخیلی علاقه مند هستند. پیروزی در این اتاق‌فرار مستلزم هوش، تفکر سریع و کار گروهی است.

درام

درام نوعی نمایشنامه کمدی یا تراژدی بوده و هدف آن خلق ماجراهای احساسی است. این بازی‌ها دارای ترس زیادی نیستند. آنچه که در این اسکیپ‌روم‌ها اهمیت بیشتری دارد پیش بردن سناریو و حل معماها است. این ژانر زیر مجموعه‌های زیادی دارد . نظیر درام تاریخی، درام سیاسی، درام عاشقانه، درام جنایی و … . عموما برای موفقیت در این بازی‌ها بایستی بر اساس روابط منطقی و واقع‌گرایانه به اتمام ماموریت پرداخت.

 

هیجانی

این نوع اسکیپ روم ها به نوعی با بازی‌های ژانر اکشن یا دلهره‌آور مشابهت دارند و از جهت مو ضوع و لوکیشن هم در سبک‌های متفاوتی طراحی می‌گردند. در اتاق هیجانی، از موسیقی و نورپردازی هیجان انگیز استفاده می‌شود.

موضوعاتی مانند انتقام، سرقت، آزمایش‌های خطرناک، ماجراهای جاسوسی و تله مرگ در این بازی ها مطرح می شوند.

تاریخی

اتاق فرار تاریخی ترکیبی از چند ژانر است و جز اتاق های پرطرفدار به شمار می‌آیند. در این اتاق ها دکور، موسیقی و فضاسازی نقش اساسی در لذت بردن بازیکنان از بازی دارند. چرا که بایستی بازیکنان احساس واقعی بودن داستان و فضا را احساس کنند. شرکت‌کنندگان در این بازی به گذشته سفر می‌کنند و درگیر یک اتفاق تاریخی می‌شوند. موضوع بازی ممکن است به یکی از رویدادهای تاریخی واقعی برگردد و یا ایده سناریو ساخته ذهن طراح بازی باشد.

طبق گفته ها این بازی برای نخستین بار در شرق آسیا و کشور ژاپن ایجاد شده است. اما برخی بر این باورند که بازی های اتاق فرار به شکل امروزی از 11 سال پیش و در مجارستان ابداع شده اند. با توجه به استقبال ها، این بازی به سرعت در سایر نقاط جهان نیز توسعه پیدا کرد. در حال حاضر در بسیاری از شهرهای ایران به ویژه کلان شهرها، بازی اسکیپ روم وجود دارد و با وجود ژانرهای مختلف،این بازی ها پاسخگوی سلیقه های متفاوت هستند.

یک سرگرمی غیرتکراری !

عموما افرادی که برای بار اول این بازی را تجربه می کنند، تمایل به تکرار آن و تجربه مجدد این بازی را دارند. به دلیل سطح آدرنالین ترشح شده در مغز و تجربه هیجان، اتاق فرار به یکی از بازی های محبوب در سراسر دنیا تبدیل شده است. حین انجام بازی، بازیکنان به جلسات کاری یا مشکلات شخصی خود فکر نمی کنند. چرا که ذهن آن ها تنها برای فرار از اتاق تا پیش از اتمام زمان بازی، متمرکز می شود.

اتاق فرار دریچه ای به دنیایی دیگر است، تجربه ای که بازیکنان (پلیر ها) را در مکانی دوردست یا سیاه چال تاریک غوطه‌ور می‌کند. این بازی چالش برانگیز برای آزمایش ذهن و توانایی تصمیم گیری پلیرها طراحی شده است.

جست و جو

قدم اول برای موفق شدن در این بازی کشف سرنخ هاست. بهتر است روند منظم و مشخصی برای جست و جو و کشف عناصر داخل بازی وجود داشته باشد تا اعضای تیم دچار سردرگمی نشوند. چرا که سرعت در این بازی حرف اول را می‌زند.

ارتباط بازیکنان با یکدیگر

لازم است اعضای گروه پس از کشف هر سرنخ، به یکدیگر اطلاع دهند و با همدیگر در تعامل باشند. اتاق فرار جایی برای پنهان نگاه داشتن اسرار نیست. گوش دادن به یکدیگر تا حد زیادی می‌تواند برنده شدن در این بازی را تسریع ببخشد.

تشخیص زمان مناسب برای کار انفرادی یا گروهی

برخی از کارها در بازی اتاق فرار، نیاز به هماهنگی کامل گروهی دارند، در حالی که برخی دیگر را می‌توان همزمان با تقسیم به گروه‌های کوچکتر انجام داد. بهتر است هر تیمی دارای یک سرگروه باشد و در مواقعی که حل مسئله دچار مشکل یا کندی می‌شود، کار تیمی مدیریت شود. این کار می‌تواند به صرفه جویی در زمان کمک کند.

آزمایش

از امتحان کردن نترسید. گاهی اوقات، آزمایش راه‌حل‌های متفاوت می‌تواند به حل معما منجر شود.

قوانین را دنبال کنید

احتمالا کار خسته کننده‌ای باشد، اما مفیدتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید! زیرا برخی از سرنخ‌ها برای حل معما در خلال توضیحات و قوانین بازی وجود دارد.هر اتاق فراری قوانین مخصوص خودش را دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند باعث برنده شدن در بازی اسکیپ روم شود.

1- در سرتاسر جهان حدود 80 هزار اتاق فرار وجود داره. همون طور که پیش تر هم گفتیم، این بازی برای اولین بر توی سال 2007 ابداع شده ولی اون قدر مورد استقبال قرار گرفته که به سرعت تعداد این بازی ها در سرتاسر جهان به صورت تصاعدی بالا رفته.

2- پرطرفدارترین بازی ها در ژانر ترسناک و هیجانی، و تم (سبک) روحی و جنی، زامبی و سرقت هستن. همه‌ی ما دوست داریم با موجودات ناشناخته روبرو بشیم یا دزدی کنیم بدون این‌که عواقبی برامون داشته باشه و این برای اغلب افراد جذابه.

3- طولانی ترین بازی فرار 3 ساعت و کوتاه ترین بازی فقط 5 دقیقه ست!

4- فقط سرگرمی نیست!

با توجه به این که این بازی ترکیبی از بازی های منطقی، معمایی، حرکتی و گروهی … هست به بهبود مهارت های اجتماعی، قدرت حل معما، ، قدرت تحلیل و سرعت عمل کمک می‌کنه.

با توجه به گسترش سریع این صنعت تقریبا در هر شهری می‌توان این بازی را تجربه کرد. بیشترین تمرکز این بازی در شهرهای تهران و کرج با بیش از 350 بازی است. در شهر تهران بیشرین اتاق فرارها در محدوده غرب واقع اند. به منظور سهولت در یافتن بازی می‌توانید به دسته‌بندی هر شهر و برچسب‌های مربوطه مراجعه کرده و با توجه به آدرس و لوکیشن هر بازی، نزدیک‌ترین گزینه را انتخاب و رزرو اتاق فرار مربوطه را انجام دهید.

اتاق های فرار یک گزینه نسبتا جدید برای یکی از بهترین تمرین های تیم‌سازی و رشد مهارت‌های شخصی و اجتماعی است. نکات و درس‌های مختلفی برای تشکیل یک تیم قوی و نزدیک‌تر شدن به موفقیت وجود دارد که عبارت‌اند از:

1) برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش کنید

یک ساعت فرصت برای یافتن سرنخ‌هایی برای فرار از اتاق وجود دارد و این فرصتی عالی برای همکاری و ارتباط بین اعضای تیم است. اگر به جای اینکه اعضای تیم وظایف فردی را انجام دهند یا جفت شوند، کل تیم روی هر دو بخش جداگانه اتاق فرار و همچنین تصویر بزرگتر از جمع آوری همه سرنخ ها با هم کار کنند، بهتر است. هر چه یک تیم بهتر بتواند همکاری کرده و ارتباط برقرار کند، به فرار نزدیک‌تر خواهد شد.

2) راهی مناسب برای شناسایی نقاط قوت فردی

چالش‌های اتاق فرار می‌تواند راهی منحصر به فرد برای شناسایی نقاط قوت فردی و استعدادهای پنهان اعضای تیم باشد. در حالی که برخی از اعضای تیم ممکن است به طور طبیعی در گردآوری سرنخ‌ها برتری داشته باشند، برخی دیگر ممکن است در حل معماها یا تفکر جانبی عالی باشند و نکاتی را که دیگران نادیده گرفته‌اند، کشف کنند.

3) ایجاد استراتژی و مهارت‌های حل مشکلات

در هر اتاق فرار مجموعه‌ای از معماها، سرنخ‌ها و چالش‌های مختلف برای حل وجود دارد. برخی از این‌ها دارای بخش‌های متعدد هستند. گاهی چالش‌ها آن‌طور که به نظر می‌رسند نیستند! بازیکنان باید یک استراتژی منسجم را طراحی کنند تا اسرار اتاق را به موقع کشف کنند. این ممکن است اختصاص دادن اعضای تیم به جستجوی بخش‌های مختلف اتاق، کار در مورد نحوه جمع‌آوری و مدیریت سرنخ‌ها، یا به اشتراک گذاشتن ایده‌ها برای رمزگشایی یک مسئله دشوار باشد.

4) مهارت‌ مدیریت زمان را توسعه دهید

بازیکنان فقط 1 ساعت فرصت دارند تا تمام سرنخ‌های خود را پیدا کنند و اسرار خود را فاش کنند! آیا بازی به وحشت و هیاهو ختم خواهد شد یا اینکه بازی با دقت روغن کاری شده یک ماشین نظامی پیش خواهد رفت؟ چالش‌های اتاق فرار چیزهای زیادی را در مورد مهارت‌های مدیریت زمان نشان می‌دهد. آیا تیم‌ها ارزشی را در فرصت دادن به زمان برای طراحی استراتژی می‌بینند یا مستقیماً بدون هیچ هدف روشنی وارد عمل خواهند شد؟

اگر گیر کرده باشند، قبل از اینکه برای بررسی مجدد سرنخ های موجود، یا امتحان روشی متفاوت به عقب برگردند، چه مدت برای حل یک سرنخ موجود صرف می کنند؟ اینجاست که سبک های مختلف مدیریت زمان ممکن است نتایج بسیار متفاوتی را به همراه داشته باشد.

5) فوق العاده سرگرم کننده!

بیایید صادق باشیم … چه کسی دوست ندارد از کار روزمره فرار کند؟ اتاق های فرار نه تنها روال روزانه را تغییر می‌دهند، بلکه هر اتاق محیط کاملا متفاوتی را برای یک ماجراجویی منحصر به فرد ارائه می‌دهد. چه تیم‌ها دنیا را نجات دهند، در زمان و ابعاد متناوب سفر کنند، یا سرنخ‌هایی را برای کشف ثروت‌های عظیم کشف کنند، این فرصت را خواهند داشت که از واقعیت فاصله بگیرند. همانطور که می گویند، تغییر به خوبی تعطیلات است، بنابراین چه راهی بهتر از ماجراجویی در اتاق فرار برای تازه کردن و ایجاد ارتباط با تیم خود!

از کجا شروع شد؟

ایده طراحی این بازی، برای نخستین بار از بازی های ویدیویی نشات گرفته شد. گفته ها حاکی از این است که این تفریح برای نخستین بار در شرق آسیا ایجاد شد، اما عده زیادی معتقدند اولین اتاق های فرار به شکل امروزی در سال 2011 و در شهر بوداپست مجارستان ایجاد شدند. پس از آن، این تفریح به سرعت در سایر نقاط جهان مثل اروپا و استرالیا توسعه پیدا کرده و به یکی از تفریحات محبوب تبدیل شد.

بازی های اسکیپ رومی معمولاً پذیرای سنین 12 تا 60 سال هستند. اگر زیر 18 یا بالای 50 سال سن دارید باید در انتخاب ژانر اتاق فرار دقت بیشتری داشته باشید چراکه ژانرهای ترسناک، دلهره آور ممکن است برای شما مناسب نباشد. اگر به چالش، معما و هیجان علاقه دارید پیشنهاد می کنیم همراه خانواده، دوستان و عزیزان به صورت گروهی این بازی را تجربه کنید.

بهتر است هنگام انتخاب اتاق فرار به سطح دشواری معماها توجه داشته باشید. البته تعداد بازیکنان نیز می تواند در شانس فرار شما از بازی موثر باشد. اینکه پیش از آن چند بازی انجام داده اید اهمیت چندانی ندارد اما پیشنهاد می شود همیشه در باره بازی بعدی مطالعه و در مورد شرایط بازی اطلاعات کسب کنید.

اسکیپ زوم امکان جستجو در کامل ترین آرشیو اتاق فرارهای ایران را برای شما فراهم کرده است، در وبسایت اسکیپ زوم می توانید محتوای جذاب و سرگرم کننده در حوزه اتاق فرار و بازی های معمایی را ببینید و نکات حرفه ای شدن در این حوزه را بیاموزید.

وبسایت اسکیپ زوم این قابلیت را برای شما فراهم کرده تا بتوانید اتاق های فرار را بر اساس شهر، منطقه، تعداد نفرات و قیمت آن ها فیلتر کرده، بازی مناسب خود را انتخاب نموده و به سادگی رزرو نمایید.

اگر تاکنون تجربه اسکیپ روم نداشته اید بهتر است بخش مقالات سایت را مطالعه نموده و قدری بیشتر از اتاق فرارها بدانید. همچنین در اینستاگرام اسکیپ زوم آموزش های کوتاه و مختصری منتشر شده اند که سریعاً می توانید به آشنایی و آمادگی خوبی در این حوزه برسید. در اسکیپ زوم می توانید اتاق فرارهای ایران را با جزئیات کامل جستجو کنید، محتوای جذاب و سرگرم کننده در موضوع اتاق فرار و بازی های معمایی ببینید و نکات حرفه ای شدن در این حوزه را بیاموزید