دوست داری بازی اتاق فرارو به خونه ببری؟ با فیلمایی که امروز بهت معرفی می کنیم می تونی هیجان محیط ها و ژانرهای متفاوت رو تجربه کنی. البته همۀ این فیلم ها دقیقا با موضوع بازی اتاق فرار ساخته نشدن، اما حس این بازی رو توی خودشون دارن. واسه بررسی فیلم های اسکیپ رومی آماده ای؟

اتاق فِرمات (la habitation de Fermat 2007)

اولین فیلم اسکیپ رومی که معرفی می کنیم یه فیلم اسپانیایی زبانه که توسط “رودریگو سوپنا” کارگردانی شده. این فیلم در کنار داستان خوب و قابل قبول، مفاهیم جالبی هم توی خودش جا داده.

چهار نفر که هرکدوم توی رشتۀ خودشون متخصص هستن، به یک مهمونی پر از معماهای ریاضی دعوت می شن. به امید حل یک مسئله‌ی مهم ریاضی و ثبت اسمشون توی کتابای تاریخ، این چهار نفر یه هدف مشترک پیدا می کنن و توی یه اتاق شروع به کار می کنن.

اما زمان که می گذره، این مهمونی یه نموره از حالت عادی خارج میشه. مخصوصا وقتی که اتاق شروع به کوچک شدن می کنه… حالا شخصیت های فیلم یا باید معماهای اتاق رو حل کنن، یا اون وسط تبدیل به کتلت شن!

ذکر این نکته لازمه که یه سری اصطلاحات ریاضی توی فیلم استفاده میشه که ممکنه اذیتتون کنه. اما داستان فیلم خیلی ساده‌ست و تنش زیادی برای دنبال کردن داره. برید فیلمو ببینید تا بفهمید این اتاقه که ازش حرف زدیم، چقدر قراره کوچیک شه…

فیلم اتاق فِرمات

محفظۀ بی­نهایت (Infinity Chamber 2016)

توی یه اتاق عجیب، یه نفر به همراه یه کامپیوتر خاص، زندانی شده. اما چرا این آدم اینجاست؟! ما با ادامۀ فیلم فلش بک هایی از گذشتۀ این شخص می بینیم و پازل ذهنی ما در مورد ماجرا کم کم کامل تر می شه.

البته، با شروع رمزگشایی از رایانه و نحوۀ عملکرد اون، سوالات بیشتری در مورد این شخص پاسخ داده می شن. اما یک چالش اصلی وجود داره و اونم اینه، آیا این مرد از این اتاق جون سالم به در می بره؟!

فیلم محفظۀ بی‌نهایت محصول آمریکاست و توسط “تراویس میلوی” نویسندگی و کارگردانی شده. این فیلم می تونه انتخاب خوب و مهیجی برای طرفدارای اتاق فرار و البته ژانر علمی‌تخیلی باشه.

فیلم محفظه بی نهایت  (Infinity Chamber 2016)

اتاق وحشت (Panic room 2002)

مادر و دختر تازه به خونۀ جدیدشون نقل مکان کردن. این یعنی چی؟! یعنی همه چیز آماده‌س که یه فیلم هیجان انگیز، اونم به کارگردانی “دیوید فینچر” افسانه‌ای تماشا کنیم.

این خونه توسط سه نفر مورد حمله قرار می گیره و مادر و دختر مجبورم میشن از یه اتاق خاص به اسم “اتاق وحشت” استفاده کنن. مادر قصۀ ما (با بازی جودی فاستر) مجبوره یه راه برای نجات دخترش (با بازی کریستین استوارت) پیدا کنه. همین داستان یه خطی، یه فیلم پر از سکانس های اکشن و صحنه های پرتنش می سازه.

همونطور که از داستان برمیاد، این فیلم معماها و پازلای کمتری داره. یعنی بیشتر از چالش های زندگی واقعی استفاده می کنه تا شما رو لبۀ صندلی‌تون نگه داره.

اتاق وحشت (Panic room 2002)

مکعب (Cube 1997)

6 نفر توی یه مکعب از خواب می­پرن. اما نه یه مکعب معمولی. حافظۀ این افراد اقریبا از بین رفته و اونا نمی دونن چطور وارد این مکعب شدن. ماجرای فیلم از این قراره که این 6 نفر باید به کمک همدیگه یه راهی برای جون سالم به در بردن از تله های مرگبار مکعب پیدا کنن.

مکعب از اون فیلماست که اگه دو دقیقۀ اولش رو ببینید، سخته بتونید ازش جدا شید. داستان عالی قسمت اول مکعب که سال 1997 اکران شد، باعث شد سه قسمت دیگه از این فیلم ساخته بشه.  جالبه که بدونید توی فیلم “مکعب 3” به عقبه های قسمت اول اشاره میشه. پس اگه بعد از دیدن مکعب 1997 سوالاتی ذهنتون رو درگیر کرد، می تونید قسمت دوم و سومش رو هم ببینید.

فیلم مکعب (Cube 1997)

خانۀ 9 نفر (House of 9 2005)

همون طور که از عنوان فیلم مشخصه، داستان از این قراره که 9 غریبه توی یه خونه گیر افتادن و به ظاهر، هیچ راهی برای نجات ندارن. کم کم مشخص میشه که یه صدای ناشناخته داره یه سری دستورالعمل هارو بهشون میگه. این 9 نفر می فهمن که اگه از این دستورا پیروی نکنن، همشون به شکل فجیعی کشته میشن.

فیلم با وعدۀ غذا، آب و پول برای رقابت جذاب تر هم میشه. منتقدین به خانۀ 9 نفر که توسط “استیون مونرو” ساخته شده روی خوشی نشون ندادن. سایت راتن تومیتوز امتیاز 36 درصد رو به این فیلم اختصاص داده و توی سایت IMDB امتیاز 5.5 رو گرفته. در کل اگه خیلی بیکار بودید بشینید ببینید. وگرنه چنان آش دهن سوزی هم نیست.

فیلم خانه 9 نفر (House of 9 2005)

امتحان (Exam 2009)

فیلم امتحان، با معماهای بیشتر و وحشت کمتری که داره، می تونه یه مورد خاص توی لیست ما باشه. یک داستان قابل قبول که از شخصیت ها و واکنش های انسانی تشکیل می شه.

علاوه بر شخصیت پردازی خوب و رازآلود، اتاق و شرکتی که توی این فیلم نمایش داده میشه هم عجیب و غریبن. این ویژگی باعث می شه شما تا آخر فیلم مدام در حال حدس زدن باشید و یه لحظه ذهنتون آروم نگیره.

داستان فیلم امتحان از هشت داوطلب و شصت دقیقه زمان تشکیل می شه. درست مثل بازی اتاق فرار. جالب این جاست که داوطلبای فیلم “امتحان”، به میل خودشون دارن توی آزمون شرکت می کنن. اما سوال این جاست که اون چه شغل خفنیه که همچین آزمون شگفت آوری داره؟!

توی این آزمون، مجموعه ای از قوانین دقیق وجود داره که باید رعایت شن. در ضمن، داوطلب ها باید قبل از تموم شدن زمان امتحان (یعنی یک ساعت) پاسخ سوال رو پیدا کنن. اما چه سوالی؟ اجازه بدید توضیح بیشتری راجع به ماجرای فیلم ندم تا خودتون غافلگیر شید.

فیلم امتحان (Exam 2009)

اتاق تنفس (Breathing room 2008)

مثل اکثر عناوین این لیست، این فیلم هم با بیدار شدن چند نفر توی یه اتاق عجیب شروع میشه. اتاقی که پر از اعداد و ارقامه. همۀ افراد باید با هم کار کنن تا بتونن از اتاق فرار کنن. سرنخ هایی که توی اتاق پنهان شده، در مورد هر یک از غریبه هایی که توی اتاقن، چیزای بیشتری رو فاش می کنه.

آیا شخصیت ها می تونن به کسی که نقشۀ فرار داره اعتماد کنن؟ نکته ای که توی این فیلم باعث افزایش تنش می شه اینه که تنها چند بازمانده وجود خواهد داشت. اگر افراد توی اتاق همدیگه رو نکشن، همه با هم کشته میشن.

فیلم اتاق تنفس توسط “گابریل کووان” کارگردانی شده و امتیازهاش خیلی چنگی به دل نمی زنه.

فیلم اتاق تنفس (Breathing room 2008)

ارّه (Saw 2004)

قسمت اول فیلم ارّه که محصول سال 2004 آمریکاست، به کارگردانی “جیمز وان” ساخته شد. این فیلم یه پیروزی اقتصادی بزرگ محسوب میشه. چرا؟ چون 1.2 میلیون دلار بودجۀ فیلم بوده و در کمال ناباوری 104 میلیون دلار فروش داشته.

مجلۀ سایت TOTBescaperooms.com ادعا می کنه فیلمی که موقع توضیح در مورد اتاق فرار بیشترین ارجاع بهش داده میشه، فیلم ارّه هست. توی -قسمت اول- این فیلم دو مرد توی یه اتاق به دیوار زنجیر شدن. اونا باید بازی نه چندان معمولیِ رییس اتاق رو انجام بدن.

این دو مرد باید برای زنده موندن، چالش های مطرح شده رو بگذرونن. اما سوال اینجاست؛ به چه قیمتی؟! ایده و مفهوم قسمت اول این فیلم اونقدر قوی بوده که هنوز بعد از 16 سال قسمت های بعدیش در حال ساخته.

چالش های این فیلم بی رحمانه و چندش‌برانگیز هستن و خون و خونریزی زیادی دارن. اما خب جدای از این چالش ها، بزرگترین معما اینه که خود قاتل زنجیره ای که رییس اتاق هست، کیه؟

فیلم سینمایی اره (Saw 2004)

اتاق کشتار (The Killing Room 2009)

به یه روانپزشک، پروژۀ جدیدی واگذار میشه. دولت تصمیم گرفته در مورد این تحقیق کنه که بشر برای بقا دست به چه کارهایی می زنه. با چالش های تعیین شده با یه محدودیت زمانی، داوطلبای این تست بی رحمانه باید همدیگه رو بکشن. وگرنه با عواقب سهمگین اتاق روبرو می شن.

 آیا روانپزشک اجازه می ده آزمایش ادامه پیدا کنه؟ آیا اصلا این آزمایش ارزش این همه اتفاقات بی رحمانه رو داره؟ خودتون فیلمو ببنیید…

فیلم سینمایی اتاق کشتار (The Killing Room 2009)

باجۀ تلفن (Phone booth 2002)

خب خب خب. می رسیم به یه فیلم قابل احترام با بازی یکی از بهترین بازیگرای حال و حاضر هالیوود، یعنی “کالین فارل”. باجۀ تلفن توسط “جول شوماخر” کارگردانی شده و “کیفر ساترلند” ستارۀ سریال 24 هم توی فیلم ایفای نقش می کنه.

نکتۀ شاخص این فیلم اینه که شخصیت اصلی ماجرا، قرار نیست توی یه اتاق گیر بیفته. بلکه همونطور که از اسم فیلم پیداست، لوکیشنی که ما باهاش طرفیم یه باجۀ تلفنه. البته شخصیت اصلی فیلم که “استو شپارد” نام داره، همین جوری شاخ شمشاد نرفته توی باجه. بلکه یه اسلحه به سمت سرش نشونه رفتن.

شپارد باید دستورالعمل های فرد مسلح رو دنبال کنه. وگرنه ممکنه همون جا وسط خیابون کشته بشه. بیشتر تنش های این فیلم از این واقعیت ناشی میشه که شپارد توی یه موقعیت خیلی روتین گیر افتاده اما به دلیل خطر مرگ، نمی تونه از این جعبه‌ی کوچیک خارج شه.

فیلم سینمایی اتاق کشتار (The Killing Room 2009)

اتاق فرار (Escaperoom 2019)

فیلم “اسکیپ روم” به کارگردانی “آدام روبیتل”، یه فیلم سرگرم کننده و پر از ایده های ناب و غافلگیر کننده­ست. 6 غریبه برگزیده میشن تا برای رسیدن به جایزۀ 10 میلیون دلاری با هم رقابت کنن. رقابتی که توی چند مرحله و در قالب بازی اتاق فرار برگذار میشه. درسته. فیلم بر اساس همین اتاق فرار واقعی که بازی می کنیم ساخته شده.

فیلم اتاق فرار ماجراش رو خیلی جذاب و نفس گیر شروع می ‌کنه و مخاطب رو امیدوار می کنه که فراتر از یه ماجرای ساده، مفهوم جالبی هم در اعماقش داشته باشه. اما با ادامه پیدا کردن ماجرا خبری از هیجان ابتدای فیلم نیست و مخاطب خسته میشه. حتی پایان بندی فیلم هم خیلی قابل قبول نیست و نمی تونه انتظارات رو برآورده کنه.

سینمایی اتاق فرار (Escaperoom 2019)

بازی جرالد (Geralds Game 2017)

یه زن و شوهر سعی می کنن توی یه خونۀ دریاچه ای دور افتاده، یه خورده از روتین خسته کنندۀ زندگی زناشویی شون خارج شن. اما بعد از مرگ غیرمنتظرۀ شوهر، زن قصۀ ما با دستای بسته روی تخت خواب رها می شه و باید برای زنده موندن و رهایی خودش مبارزه کنه. سوال اینجاست که آیا موفق میشه از اتاقی که توش زندانی شده فرار کنه؟

فیلم “بازی جرالد” متعلق به شبکۀ نتفلکیس هست و به کارگردانی “مایک فلانگان” ساخته شده. “کارلا گوجینو” بازیگر نقش اول این فیلم، به خوبی از عهدۀ نقش سنگینی که به عهده گرفته براومده.

فیلم سینمایی بازی جرالد (Geralds Game 2017)

شیطان (Devil 2010)

فیلم “شیطان” توسط کارگردان جوان و بحث برانگیز هالیوود، یعنی “م. نایت شیامالان” ساخته شده. احتمالا این کارگردان رو از سری فیلم های قابل احترام Split و فیلم نامزد اسکار “حس ششم” با بازی “بروس ویلیس” به خاطر دارید.

فیلم شیطان دربارۀ گروهی از افراده که توی آسانسور گیر افتادن. همینطور که این افراد برای خارج شدن از آسانسور دست و پا می زنن، می فهمن که یکی از اونا شیطانه! بهتره دیگه توضیحی راجع به فیلم ندم و شمارو با یکی دیگه از دستپخت های شیامالان تنها بذارم.

فیلم سینمایی شیطان (Devil 2010)

9 مرده (Nine Dead 2010)

بعد از یک رشته آدم ربایی، 9 نفر درون یک اتاق حبس میشن. در حالی که دستهاشون با دستبند به لوله ها بسته شده. تا این افراد به هوش میان، یه مرد نقابدار وارد می شه و توضیح می ده که هر کدوم از اونها به یه دلیلی توی اتاق هستن.

حالا برای زنده موندن، اونا باید بفهمن که چطور به هم متصل شدن. البته این آقای نقابدار، میگه که هر ده دقیقه تشریف میاره و یکی از این 9 نفر رو می کشه. و این روند تا زمانی که اونا متوجه قضیه بشن ادامه پیدا می کنه.

سینمایی 9 مرده (Nine Dead 2010)

شکار (The hunt 2020)

فیلم شکار (The Hunt) یه فیلم جنجال برانگیز امریکایی محصول همین امساله. این فیلم به کارگردانی “کراگ زوبل” ساخته شده و فقط یک هفته بعد از اکران توی سینماها، به دلیل شیوع کرونا متوقف شد و نسخۀ دیجیتالیش توزیع شد.

ماجرای فیلم شکار اونجایی شروع میشه که یازده اسیر توی یه جنگل از خواب بیدار می شن. اونا نمی دونن چطور و به چه دلیلی به این مکان منتقل شدن. اما پس از مدتی می فهمن که برای هدفی خاص شکار شدن. اکثر منتقدین این فیلم رو طنزی بر سر اختلاف عمیق سیاسی بین چپ و راست آمریكایی می دونن.

فیلم سینمایی شکار (The hunt 2020)

صحبت پایانی

کارگردانا و تهیه کننده های هالیوودی به شدت به ساخت فیلم هایی با موضوع فرار علاقه مند هستن. برای همین این لیست 16 تایی، همۀ فیلم های اسکیپ رومی رو شامل نمیشه. اگه فیلم دیگه ای رو می شناسی، واسمون کامنت کن تا تماشا کنیم!