کی فکرشو می کرد یه روزی حفظ سلامت جسم و کسب مهارت های زندگی اینقدر سرگرم کننده بشه؟ خیلی خوبه نه؟ اینکه همزمان که داری بازی می کنی، به خودت کمک کنی بهتر و خفن تر از قبل باشی. امروز اینجاییم تا فواید اتاق فرار واسه سلامتی روح و جسم رو بررسی کنیم. برو که رفتیم.

1) یه مود بهتر نصیبت می‌شه!

قبل اینکه برم سراغ بقیۀ موارد، گفتم اولِ کاری به این موضوع «حال خوب» اشاره کنم. واقعا چه قدر این روزا برای پیدا کردن یه حال خوب وقت میذاری؟ اصلا تونستی واسه بهتر کردن روحیت قدمی برداری؟


از لحاظ علمی ثابت شده که اتاق فرار میزان «دوپامین» ترشح شده توی مغز رو افزایش میده. این حس خوب و تَر و تازه­‌ای که از گذروندن چالش ها و حل پازل های اتاق به وجود میاد، از انتشار مقدار کمی دوپامین توی مغز ناشی میشه.


علاوه بر دوپامین، ترشح آدرنالین هم سطح هیجان شما رو بالا می بره. این موضوع به شما کمک می کنه تا تنش های روحی و خستگی رو از بدنتون بیرون کنید و شادی و رضایت درونی خودتون رو افزایش بدید. لب کلام اینکه سرحال تر می شی 😊 میگی نه؟ یه بار با دوستات جمع شو و برو اتاق فرار. بعد میفهمی درست گفتم یا نه!

تقویت روح و روان با تفریح اتاق فرار

2) چقدر توی روز ورزش می کنی؟

تا حالا بارها و بارها از رادیو و تلوزیون شنیدی که میگه: آقا ! هر روز باید حداقل 30 دقیقه ورزش داشته باشی! البته نه هر ورزشی. یه نوع ورزش که بشه از لحاظ فعالیت بدنی اسمش رو «متوسط تا شدید» (Moderate To Intensive) گذاشت.


خب، یکی از فواید اسکیپ روم همینه که دو برابر این ورزش رو به بهت هدیه می ده! اگه خوووب خودت رو توی بازی درگیر کنی، می بینی که مثل دارت داری این‌ور و اون‌ور پرتاب میشی! مدام این گوشه و اون گوشه به کاوش و جست‌و‌جو مشغولی و یه ساعت همش داری خم و راست می شی 😊


تا به خودت میای، می بینی ضربان قلبت واسه یه مدت طولانی بالا نگه داشته شده. این یعنی در کنار سرگرم شدن و ده ها مزایای دیگه، دوبرابر میزان ورزشی که توصیه شده رو انجام میدی. چی از این بهتر؟!

3) یاد میگیری به جزئیات توجه بیشتری داشته باشی

هیچ چیزی توی اسکیپ روم اتفاقی نیست. مبلمان، وسیله ها، صداها و حتی بوها، اونجا قرار گرفتن که حواس شما رو پرت کنن یا نفعی به شما برسونن. درست مثل زندگی واقعی


تجربه نشون داده افراد موقع بازی بسیار متمرکزتر و آگاه تر از زندگی روزمرشون هستن. بی دقتی، از دست دادن زمان و توجه نکردن به جزئیاتی که شاید به نظر شما بی ارزش باشن، باعث میشه زحمات کل گروه بر باد بره!


توجه به جزئیات، مهارتیه که هر کدوم از ما باید توی زندگیمون یاد بگیریم و اسکیپ روم، تفریح سرگرم کننده ایه که این مهارت رو درون ما تقویت می کنه. بعد از رفتن به دو یا سه اتاق، می بینی که بیشتر از هر زمان دیگه ای به جزئیات زندگیت توجه داری.

درک جزئیات بازی در اسکیپ روم

4) سفت می‌چسبی به مهارت‌های ارتباطی!

توی اتاق فرار شما مجبوری با هم گروهی هات تعامل و هم فکری داشته باشی. چرا؟ چون ارتباط موثر با بقیۀ اعضای گروه حرف اول رو توی این بازی میزنه. واسه همینه که اسکیپ روم یه سرگرمی خیلی محبوب برای تیم سازی به شمار میره.


در واقع یکی دیگه از فواید اتاق فرار اینه که افراد رو در شرایطی قرار میده که “باید” با هم همکاری کنن و به کمک همدیگه مشکلاتی که سر راهشون قرار می گیره رو حل کنن.


شنیدی میگن باید یکی رو توی عمل انجام شده قرار بدی؟ اتاق فرار همون عمل انجام شده ا‌ست! واسه این که بتونی مهارت های ارتباطیت رو با دوستات، خانوادت یا همکارات بهتر کنی. مخصوصا توی شرایط شبیه سازی شدۀ بحران و مشکلات.

توجه به مهارت های ارتباطی در Escape Room

5) و البته مهارت‌های حرکتی …

هماهنگی بین چشم، دست و آگاهی فضایی (spatial awareness) یکی از مهم ترین مهارت های حرکتی انسان به شمار میره. خوشبختانه طراحی بازی اتاق فرار طوریه که مجبوری حرکاتت رو با سناریو بازی هماهنگ کنی.


از بدو تولد، دانش و آگاهی ما از دنیای اطرافمون هر روز رشد می کنه. ارتباط حداکثری این آگاهی با اندام های حرکتی از جمله مواردیه که می تونه توی حوادث واقعی زندگی کمک زیادی به ما بکنه.


توی علم پزشکی و روانشناسی، تمرین های خاصی طراحی شدن که باعث رشد سریعتر این ارتباط میشن. محققین اثبات کردن که چالش ها و معماهای اتاق فرار، نوعی از همین تمرین ها هستن که مهارت های حرکتی ظریف انسان رو به سرعت بهبود می بخشن.

6) و صد البته، مهارت حل مسئله!

می خوای شناگر بهتری باشی؟ بپر تو آب! می خوای آشپز بهتری باشی؟ اطراف خودتو با آشپزا پر کن! می خوای مهارت های حل مسئله خودتو بهتر کنی؟ برو سراغ اتاق فرار.


اتاق های فرار با معماهای کاملاً بی نظیری پر شدن. اگه دقت کنی، میبینی که هر معما مجبورت می کنه که خارج از چارچوب فکر کنی. به مواردی که شاید در گذشته باهاشون مواجه نشده باشی. یعنی همون طور که داری با گروهت مراحل بازی رو طی پشت سر میذاری، می تونی روش های جایگزینی برای حل مشکلات روزمره زندگیت هم پیدا کنی.


ضمن این که باید حواست باشه فقط یه ساعت برای حل تمام معماها و خارج شدن از دالان های تو در تو وقت داری. این یعنی همزمان با مهارت حل مسئله، داری به بهبود مهارت «مدیرت زمان»  هم کمک می کنی. پس بهبود مهارت مدیریت زمان، یکی دیگه از فواید اسکیپ روم به شمار میره.

یادگیری 12 مهارت مهم در اتاق فرار

7) ظرفیت مغزت رو افزایش میدی!

همه می دونن که حل پازل ها، معماها و چالش ها یه روش عالی برای بهبود حافظه‌ست. درست مثل انجام تمرینای دقیق مغزی (مثل سودوکو) اتاق های فرار هم یه تمرین عالی واسه افزایش کارایی مغز هستن.


معماهای زیادی ممکنه توی اسکیپ روم باشه. معماهایی که معمولا هرکدوم نمادها، زبان خاص و کدهای عجیب‌غریب خودشون رو دارن. این تنوع معماها و فرایندی که مغز برای حل اون ها طی می کنه، به طور غیرمستقیم به تقویت حافظه کمک می کنه.


در ضمن، خیلی از اتاق ها افراد رو مجبور می کنن یه سری چیزا رو توی حافظه‌شون نگهدارن یا این که یادآوری کنن. توی این شرایط، بازیکنا باید چیزی رو که اوایل بازی باهاش ارتباط برقرار کردن به یاد بیارن. بدیهیه که این نوع چالش ها باعث افزایش ظرفیت حافظه توی سیستم عصبی انسان میشه.

8) چیزای جدید و ساده‌ یاد می‌گیری!

از قدیم گفتن ما همیشه در حال یادگیری هستیم. اما توی عصر سرعت و کارایی، دیگه کسی حوصلۀ خوندن متن های طولانی و کلاس های چند ساعته رو نداره. در واقع مردم دنبال راه های سریع تر و آسون تر واسه یادگیری چیزای جدید هستن.


یکی دیگه از فواید اتاق فرار اینه که بهت کمک می کنه یه مجموعه ای از دانش و مهارت جدید رو توی یک ساعت یاد بگیری! مهارت هایی مثل نقشه خوندن، پیدا کردن کدهای صوتی و تصویری، حل کردن معماهای عددی و چندین و چند چیز دیگه.


خب این چیزا رو می شه بعدا به موقعیت های واقعی هم تعمیم داد. اسکیپ روم، بازیکنا رو به یه محیط تعاملی و پرفراز و نشیب فرو می بره. این موضوع توانایی یادگیری افراد رو خیلی بیشتر می کنه.

9) حس ناب تجربه و ماجراجویی …

زیبایی اسکیپ روم اینه که دقیقاً توی مرکز عمل قرار می گیری. جایی که مناظر، صداها، بوها و بعضا افراد جدیدی رو تجربه می کنی.


لحظۀ وارد شدن به اتاق فرار، حواس شما کاملا جمع این محیط میشه و هنگامی که به عنوان یه تیم برای فرار تلاش می کنید، ناخوداگاه حس اجدادی ما یعنی «تمایل به غریزۀ بقا» زنده میشه.


تحقیقات علمی نشون داده که تجربه محیط های جدید می تونه به قدرت انطباق انسان کمک کنه. این موضوع به انسان کمک می کنه خودشو راحت تر با مکان های جدید وفق بده.


در ضمن، حس ماجراجویی رو فراموش نکنیم. یکی دیگه از فواید اسکیپ روم اینه که با تقویت حس ماجراجویی درون ما، شخصیت ما رو انعطاف پذیرتر، شوخ طبع تر و مقاوم تر بار میاره.

ماجراجویی و هیجان در اسکیپ روم

10) از فرایندهای شناختی چی می‌دونی؟

این مبحث اگرچه شاید اسم گنده ای داشته باشه، ولی خیلی ساده‌ست. فرایندهای شناختی یه اصطلاح باکلاس برای همون کسب دانش جدیده که توی قسمت های قبل صحبت کردیم. حالا این موضوع رو واسه چی دوباره به صورت یه تیتر جدا آوردم؟

به سه دلیل:


اول این که تاکید کرده باشم تا بهتر یادت بمونه.


دوم این که اگه اسکیپ روم رفتی و بعدا خواستی کسی رو متقاعد کنی که اتاق فرار بازی خفنیه، می تونی از اصطلاح فرایندهای شناختی استفاده کنی.


اما دلیل سوم رو تو انتهای این بخش متوجه میشی!


فرایندهای شناختی (Cognitive Processes) وقتی که ما ناگهان توی موقعیت جدیدی قرار می گیریم، فعال میشن. مخصوصا وقتی از ما خواسته می شه دانش جدیدی رو توی این جهان جایگزین یاد بگیریم و به روش های منحصر به فرد و جالبی برای بقا تکیه کنیم.


وقتی چالشی رو پشت سر میذاریم، به طور ناگهانی توانایی جذب و استفاده از دانش جدید توی ما زیاد میشه. اتاق فرار به ما کمک می کنه تا دربارۀ دانش جدیدی که باهاش مواجه می شیم، انتقادی (Critically) فکر کنیم.


چون این دانش جدید توی مدرسه یا دبیرستان و به صورت تحمیلی توی مخ ما فرو نمیشه. یعنی توی اسکیپ روم ما فرایندهای شناختی رو همرامون داریم که بهمون کمک می کنه با دیدگاه خودمون به مسائل نگاه کنیم و زیر سوالشون ببریم. تفکر انتقادی سومین دلیلی بود که فرایندهای شناختی رو جداگانه بررسی کردم.

11) با استرس خداحافظی کن!

همون مکانیزم هایی که باعث ترشح دوپامین توی مغز می شد، واسه تسکین استرس هم غوغا می کنن! اون حال خوبی که بهت دست میده، یه رگه هایی از «هنر فراموش کردن» رو هم بهت هدیه میده. اسکیپ روم یه روش عالی برای فرار یک ساعته از همه چیزه. وقتی بازی شروع میشه، تو دنیای جدیدی غوطه ور میشی که تمام استرس ها و درگیری های روزمره رو پشت سر میذاری.

هم فکری و کار گروهی در اسکیپ روم

12) چند وقته یه خاطره بی نظیر نداشتی؟!

وقتی بازی تموم میشه و از اتاق خارج میشی، حس می کنی به چیز بزرگی دست پیدا کردی. اکثر طراحای اتاق به این نگرش رسیدن که باید خارج از چارچوب بازی های خسته کنندۀ سابق فکر کنن. واسه همین هم کاری می کنن که نوع چالش های بازی، باعث بشه اوقات خوب و خوشی برای گروه ساخته شه.

تازه فردای روز بازی می فهمی که دیروز خاطراتی ساخته شده که هرگز فراموششون نمی کنی. خاطراتی که با بهترین دوستان رقم خورده و این احساس موفقیت و رضایت، همون چیزیه که شاید بهترین نفعی باشه که بعد از بازی با خودت می بری. زمانی فراموش نشدنی به همراه افرادی فراموش نشدنی…